Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Zgubiony dowód osobisty – czy ktoś może na niego wyłudzić pożyczkę?

Zgubiony dowód osobisty może być powodem kłopotów finansowych.
Opublikowane: 10 lutego 2018 o 12:08   /   przez   /   komentarze (2)

Utrata dokumentu tożsamości może mieć dotkliwe konsekwencje. Zgubiony dowód osobisty niesie za sobą największe zagrożenia. Nie tylko nie będziesz mógł załatwić żadnych spraw urzędowych. Ktoś może go wykorzystać i np. wziąć na niego pożyczkę. Czy wiesz, co zrobić, gdy utracisz dowód osobisty?

Skradziony lub zgubiony dowód osobisty to niemały problem. Jeśli trafi w niepowołane ręce, może czekać Ci wiele kłopotów. Z pytaniem, co zrobić w takiej sytuacji, zwróciła się do nas czytelniczka bloga Ekredycik, pani Emilia.

Dziś rano zauważyłam brak dowodu osobistego w portfelu. Prawdopodobnie wrzuciłam go luźno do torebki, gdy kilka dni temu załatwiałam sprawy w urzędzie i później gdzieś mi wypadł. Sprawdziłam bardzo dokładnie i nigdzie nie mogę go znaleźć. Byłam w już w urzędzie gminy i zgłosiłam utratę dowodu. Jednak wciąż boję się, że ktoś może go wykorzystać. Czy możliwe jest, że ktoś weźmie na mój dowód pożyczkę i to ja będę musiała ją spłacać?

Na pytanie pani Emilii odpowiada ekspert portalu Ekredycik.

Gdzie zgłosić utratę dowodu osobistego?

Pani Emilia słusznie zrobiła, zgłaszając zgubienie dowodu do urzędu gminy. Dzięki temu jej dowód został unieważniony, a ona sama otrzymała zaświadczenie o utracie dowodu osobistego. Jest to dokument tożsamości ważny do czasu otrzymania nowego dowodu.

Jeśli podejrzewasz, że Twój dowód osobisty został skradziony, w pierwszej kolejności powinieneś pójść na policję. Wtedy otrzymasz pisemne zaświadczenie o kradzieży dokumentu tożsamości. Możesz też zgłosić policji zgubienie dowodu. Pozwoli Ci się to zabezpieczyć przed konsekwencjami działań podjętych przez złodzieja lub nieuczciwego znalazcę.

Utratę dowodu osobistego musisz też niezwłocznie zgłosić do urzędu miasta lub gminy (zależnie od miejsca zamieszkania). Możesz to zrobić osobiście, lub (jeśli posiadasz tzw. profil zaufany) przez Internet. Jesteś też zobowiązany jak najszybciej wystąpić o wydanie nowego dokumentu. Jeśli straciłeś dowód za granicą, powinieneś udać się najbliższego konsulatu. Jesteś wtedy zwolniony z obowiązku natychmiastowego wyrobienia nowego dokumentu. Możesz spokojnie poczekać z tym na powrót do kraju.

W następnej kolejności powinieneś udać się do placówki swojego banku. Tam też zgłoś utratę dowodu osobistego. Włączy on Twoje dane do systemu o nazwie Dokumenty Zastrzeżone. Dzięki temu wszystkie inne banki korzystające z niego, będą wiedziały, by nie udzielać pożyczek na Twój stary dowód osobisty. Jeśli nie masz konta, zgłoś się do dowolnego banku, który włączony jest w system Dokumenty Zastrzeżone. Listę banków mających do niego dostęp możesz znaleźć w Internecie.

Nieuczciwa pożyczka pozabankowa

Zgubiony dowód osobisty – możliwe konsekwencje i zagrożenia

Straciłeś dokument tożsamości i zwlekasz ze zgłoszeniem tego odpowiednim organom? Możesz paść ofiarą przestępstwa gospodarczego! Zgubiony dowód osobisty może być wykorzystany na wiele sposobów. Do najczęstszych z nich należą: wzięcie pożyczki przez Internet na dowód, kupienie sprzętu elektronicznego na raty oraz jazda komunikacją miejską bez biletu. Po kilku miesiącach do Twoich drzwi może więc zapukać komornik z pytaniem, czemu nie spłacasz rat lub mandatów.

Obawiasz się, że zanim zgłosiłeś utratę dowodu, ktoś mógł już wykorzystać do zaciągnięcia pożyczki? Możesz to sprawdzić przez stronę Biura Informacji Kredytowej. Zamów bezpłatny raport na temat Twojej historii kredytowej. Jeśli dostrzeżesz coś niepokojącego, skontaktuj się z instytucją, która udzieliła tej pożyczki.

Jeśli o zaciągnięciu pożyczki na zgubiony dowód osobisty dowiesz się, gdy do Twoich drzwi zapuka komornik, jak najszybciej powiadom o tym policję. Możesz też udać się do prokuratury i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa kredytowego. Powinieneś także zablokować egzekucję komorniczą. Możesz to zrobić pisząc zażalenie do sądu lub składając pozew blokujący działania komornika.

Gdy znalazłeś zgubiony dowód osobisty

Może się zdarzyć, że po jakimś czasie zgubiony dowód osobisty nagle się odnajdzie. Jeśli już złożyłeś zawiadomienie o jego utracie, pamiętaj, że nie możesz się nim dłużej posługiwać. W ten sposób mógłbyś przysporzyć sobie kłopotów. Odnaleziony dokument powinieneś odnieść do organu, który go wydał.

Znalazłeś cudzy dowód osobisty? Powinieneś odnieść go na posterunek policji lub do najbliższego urzędu miasta lub gminy. Przekażą go one do instytucji, która go wydała. Tam zgubiony dowód osobisty zostanie unieważniony. Możesz też przekazać go jego właścicielowi. Musisz mieć jednak całkowitą pewność, że oddajesz go właściwej osobie.

Zgubiony dowód osobisty nie zawsze musi oznaczać kłopoty. Warto jednak szybko podjąć kroki zabezpieczające przed ewentualną próbą oszustwa. W ten sposób będziesz mieć pewność, że nikt nie podejmie żadnych działań przeciwko Tobie i Twojemu bezpieczeństwu finansowemu.

Zgubiony dowód osobisty – czy ktoś może na niego wyłudzić pożyczkę?
3.75 z 4 głosów.

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW

 • 14 lutego 2018 o 08:32 Tymoteusz

  Ja zgubiony dowód osobisty od razu zgłosiłem na policję, żeby nie mieć właśnie takiej sytuacji. Mój znajomy zgubił dowód w innym mieście i ktoś zdążył wziąć na niego pożyczkę.

  Odpowiedz
  • 29 sierpnia 2018 o 15:20 Luiza

   No a pewnie odkręcenie takiej niewziętej pożyczki to bardzo dużo nerwów i czasu, od tak tego się nie załatwi, a problem cały czas na głowie

   Odpowiedz