Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Zdolność kredytowa: oblicz, czy stać Cię na pożyczkę

Zdolność kredytowa oblicz, czy stać Cię na pożyczkę
Opublikowane: 10 grudnia 2017 o 11:42   /   przez   /   komentarze (1)

Obliczanie zdolności kredytowej to przy okazji doskonała lekcja rozsądnego planowania domowego budżetu. Warto o tym pomyśleć, aby zaciągnięta przez Ciebie pożyczka była bezpieczna i łatwa do spłacenia. Jak samemu oszacować swoją zdolność kredytową? Co w ogóle kryje się pod tym pojęciem? Radzimy, jak bezpiecznie pożyczać, by spłata nie przerosła Twoich możliwości.

Chciałbyś wziąć pożyczkę, ale nie wiesz na jaką ratę możesz sobie pozwolić? Zastanawiasz się, czy warto obliczać samodzielnie zdolność kredytową, czy lepiej zostawić to bankowi lub firmie udzielającej pożyczki? Z podobnymi pytaniami zwróciła się do nas czytelniczka bloga Ekredycik.

Witam! Chciałabym wziąć pożyczkę gotówkową, aby wymienić w domu stary piec gazowy. Myślę o instalacji paneli słonecznych, jednak jest to spory koszt jak dla mnie i nie stać mnie na tak duży wydatek. Zamierzam skorzystać z Waszej pożyczki. Moje pytanie do Państwa: jak wygląda kwestia doboru wysokości raty? Czy sama mam zdecydować o jej wysokości? A jeśli tak, to na jakiej podstawie? Zależy mi, żeby rata była możliwa do spłaty przy moich średnich dochodach i comiesięcznych wydatkach.  (Grażyna, l.41)

Pani Grażyna zastanawia się, jak wziąć bezpieczną pożyczkę, którą bez problemu będzie mogła spłacić. W tym celu powinna przyjrzeć się domowemu budżetowi i obliczyć, jakie raty będzie mogła wygodnie spłacać.

Czym jest zdolność kredytowa?

Najprościej ujmując, zdolność kredytowa to możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami i w ustalonym terminie. Pożyczkodawca sprawdza w ten sposób, jak duża jest szansa na to, że odzyska pieniądze. Tak samo jak Ty zastanawiasz się, czy jeśli wesprzesz znajomego pewną sumą, będzie w stanie Ci ją zwrócić. Jeśli wiesz, że nie ma on stałej pracy, a w przeszłości nie dotrzymywał słowa i nie oddawał pieniędzy na czas, raczej nie będziesz chętny udzielić mu pożyczki. Podobnie patrzą na tę kwestię pożyczkodawcy.

Odrzucony wniosek o pożyczkę? Zobacz 5 najczęstszych powodów odmowy

Co wpływa na zdolność kredytową?

W ocenie zdolności kredytowej liczy się przede wszystkim wysokość i systematyczność dochodu. Dużo zależy też od formy zatrudnienia. Pożyczkodawcy sprawdzają również, czy spłacałeś w terminie poprzednie zobowiązania. Podstawowym źródłem takich informacji jest Biuro Informacji Kredytowej (baza BIK), gdzie przechowywana jest Twoja historia kredytowa. Ważny jest też Twój wiek i liczba osób pozostających z Tobą w gospodarstwie domowym.

Na zdolność kredytową wpływa także wysokość i rodzaj pożyczki, a także jej długość i wysokość rat. Im dłuższy okres rozratowania pożyczki, tym raty są niższe i łatwiejsze do spłaty, a więc łatwiej jest dostać pożyczkę.

Pamiętaj jednak, że im dłuższy jest czas spłacania pożyczki, tym bardziej rosną koszty związane z jego uzyskaniem. Warto więc wybrać jak najwyższą ratę, która jednocześnie pozwoli Ci na komfortowe życie.

Jak samodzielnie sprawdzić, czy stać mnie na pożyczkę?

Każda firma pożyczkowa ma własne kryteria, których używa do obliczania zdolności kredytowej. Jednak możesz przekonać się samemu, jaka rata będzie dla Ciebie najwygodniejsza do spłaty.

W Internecie dostępnych jest wiele różnych kalkulatorów, które szybko obliczą Twoją zdolność kredytową. Pamiętaj, żeby traktować wynik jedynie jako orientacyjną podpowiedź. Możesz też samodzielnie podliczyć wszystkie swoje dochody i wydatki. Następnie odejmij  koszty od przychodów. W ten sposób oszacujesz, jak wysoką ratę jesteś w stanie płacić.

Zdolność kredytowa: idealna rata dla Ciebie

Planując budżet, oprócz comiesięcznych opłat, uwzględnij też pewną sumę na niezaplanowane wydatki. Nawet drobna kwota może Cię uchronić przed koniecznością zaciągania kolejnej pożyczki, której konsekwencją bywa tzw. spirala długów.

Dobra rada: Jeśli wciąż nie jesteś pewien, czy podołasz spłacaniu wysokiej raty, spróbuj odłożyć taką sumę przez miesiąc lub dwa. Możesz przelać ją na inne konto lub ewentualnie wypłacić i schować w domu. Przekonasz się wtedy, jak radzisz sobie z mniejszym budżetem. Pamiętaj, że będziesz spłacał pożyczkę przez co najmniej kilka miesięcy. Jeśli więc okaże się, że musisz bardzo zaciskać pasa, by odłożyć założoną kwotę, lepiej zdecyduj się na mniejsze, ale bardziej przystępne raty.

Przed Panią Grażyną stoi trudne zadanie – musi rozpisać domowy budżet i zdecydować, jak dużą ratę jest w stanie płacić. Jeśli zdecyduje się na pożyczkę, z pomocą przyjdzie jej choćby kalkulator rat, który pokazuje, jak dokładnie rozkładają się koszty pożyczki w stosunku do czasu trwania okresu spłaty.

Zdolność kredytowa: oblicz, czy stać Cię na pożyczkę
5 z 8 głosów.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW

  • 9 stycznia 2018 o 13:12 Cezary

    A co w przypadku jeśli jestem już w BIK. Czy nadal jest możliwość uzyskania pożyczki?

    Odpowiedz