Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Umowa pożyczki: co powinna zawierać?

Umowa pożyczki - co powinna zawierać?
Opublikowane: 10 września 2017 o 11:00   /   przez   /   komentarze (1)

Umowa pożyczki online to bardzo wygodny sposób otrzymania szybkiej gotówki. Według polskiego prawa kwoty przekraczające 1000 zł powinny zachować formę dokumentu. Takim dokumentem może być umowa pożyczki, w której należy zawrzeć niezbędne elementy świadczące o jej ważności.

Nasza czytelniczka, pani Maria, z zawodu jest pielęgniarką pracującą w państwowym szpitalu. Postanowiła kupić rower, ponieważ chciała usprawnić swój codzienny dojazd do pracy. Na ten cel poszukuje pożyczki online, jednak obawia się nierzetelnych pożyczkodawców. Jej dużym zmartwieniem jest umowa pożyczki i obawa, że dokument będzie zbyt zawiły, aby mogła go dobrze zrozumieć. Dlatego pani Maria zastanawia się, co powinna zawierać prawidłowo sporządzona umowa pożyczki.

Umowa pożyczki – sprawdź ją, zanim podpiszesz!

Umowa pożyczki jest ważnym dokumentem zawierającym jej dokładne warunki. Przy składaniu wniosku o pożyczkę online zostaje nam ona najpierw wysłana e-mailem. Daje to możliwość dokładnego zapoznania się z treścią umowy przed jej podpisaniem.

 Następnie umowa pożyczki powinna zostać nam wysłana pocztą przez kuriera – otrzymujemy wówczas egzemplarz, na którym składamy podpis. Przed złożeniem podpisu sprawdź, czy otrzymana przez Ciebie umowa pożyczki  uwzględnia poniższe elementy.

 • Data i miejsce zawarcia umowy – każda umowa powinna zawierać informację, w jakim dniu oraz miejscu została zawarta. Data powinna znajdować się w prawym lub lewym górnym rogu.
 • Dane osobowe pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy – na umowie powinno znajdować się imię, nazwisko, adres klienta, a także dokładne dane (w tym adres siedziby) firmy, w której zaciągamy pożyczkę.
 • Informacja o rodzaju pożyczki – pożyczka może być gotówkowa, hipoteczna, konsolidacyjna lub lombardowa. Przy pożyczkach online mamy do czynienia z pożyczką gotówkową.
 • Termin obowiązywania umowy – czas, w jakim należy spłacić pożyczkę.

Umowa pożyczki: jaka będzie całkowita kwota pożyczki?

Biorąc pożyczkę pamiętaj, że całkowita kwota do spłaty to nie tylko równowartość sumy, którą pożyczasz, ale również odsetki i koszty uzyskania pożyczki. Dopiero ich suma daje pełną kwotę, którą będziesz spłacał w kolejnych ratach. Na druku umowy pożyczki uważnie zapoznaj się więc z informacjami dotyczącymi zasad płatności.

 • Kwota pożyczki – kwota, na jaką została udzielona pożyczka.
 • Sposób i termin wypłaty pożyczki – pożyczkodawca powinien uwzględnić informacje o tym, w jaki sposób, w jakiej formie i kiedy otrzymamy pieniądze po podpisaniu umowy pożyczki.
 • Całkowita kwotę do zapłaty wraz z odsetkami – rzeczywista kwota, jaką musisz zapłacić. Do końcowej kwoty zaliczamy zaciągniętą pożyczkę, prowizje, podatki, marże, koszty administracyjne oraz koszty ubezpieczenia.
 • Termin i zasady spłaty pożyczki – w umowie powinny zostać przedstawione terminy spłaty rat oraz wzmianka o tym, czy pieniądze mają wpływać na konto bankowe lub też mają być dostarczane w inny sposób. Klient powinien otrzymać harmonogram spłaty rat.
 • Informacja o kosztach (prowizje, marża, opłata operacyjna) – wysokość oprocentowania oraz koszty, jakie poniesiesz podczas spłacania pożyczki, czyli to, co jest zaliczone do całkowitej kwoty do zapłaty.
 • Konsekwencje braku spłaty raty pożyczki w terminie – umowa powinna zawierać informacje o konsekwencjach w razie opóźnienia spłaty raty. Powinieneś wiedzieć o tym, jakie odsetki zostaną naliczone oraz jaka jest opłata za każdy dzień zwłoki.
 • Warunki wypowiedzenia umowy – na umowie powinien znajdować się zapis informujący o zasadach odstąpienia od umowy. Do 14 dni od podpisania umowy pożyczki możemy od niej odstąpić bez poniesienie dodatkowych kosztów.
 • Podpisy stron – najważniejszym punktem, który świadczy o ważności umowy, są podpisy obu stron. Podpisy powinny znajdować się u dołu, pod tekstem umowy o pożyczkę.

Pani Maria powinna być bardzo czujna i zwrócić uwagę na powyższe punkty w umowie pożyczki. Jeżeli jakikolwiek element nie pojawi się na niej, powinna dopytać pożyczkodawcy o jego braki. By uchronić się przed kłopotami w trakcie spłacania pożyczki, nasza czytelniczka powinna dokładnie zapoznać się z obowiązującą formą umowy o pożyczkę, zanim ją podpisze.

Umowa pożyczki online – praktyczne rozwiązanie

Porównaj umowę online z umową w formie papierowej, aby mieć pewność, że podpisujesz ten sam dokument. Jeżeli znajdziesz znaczącą różnicę – koniecznie wyjaśnij ją przed podpisaniem. Może ona być zwykłą pomyłką, ale możesz mieć do czynienia także z próbą oszustwa.

Przeczytaj umowę pożyczki kilka razy, szczególnie w przypadku umowy pożyczki online, która przesyłana jest drogą mailową. Pozwoli Ci to na zapoznanie się z jej treścią oraz zawartymi w niej elementami. W przypadku rzetelnej umowy o pożyczkę masz również możliwość elastycznego dopasowania wysokości rat i długości okresu spłaty do swoich możliwości.

Oceń wpis!

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW

 • 15 września 2017 o 14:50 Karol Bankowy

  Szkoda, że wiele osób nie czyta umów i podpisuje w ciemno, a później zbierają tego konsekwencje i się dziwią. A przecież tyle się o tym mówi…

  Odpowiedz