Newsletter subscribe

Wydawaj z fantazją

Tanie loty – podróż marzeń, na którą Cię stać

Opublikowane: 4 września 2017 o 11:00   /   przez   /   komentarze (0)

Marzysz o weekendzie w Paryżu albo wycieczce do egzotycznych zakątków świata? Tanie loty to sposób, by zaoszczędzić nawet kilkaset złotych na kosztach podróży. Podpowiadamy, jak bezpiecznie nabyć bilet lotniczy oraz na co zwrócić uwagę przy jego zakupie.

Polacy latają coraz chętniej – tak mówią najnowsze statystyki Urzędu Lotnictwa Cywilnego. Tylko w pierwszej połowie 2017 r.  porty lotnicze obsłużyły o 17,3 % więcej pasażerów niż w ubiegłym roku. Dziś lot samolotem jest dostępny dla kieszeni każdego Polaka, który przy zakupie biletu wykaże się odrobiną sprytu.

Tanie loty: jak bezpiecznie kupić bilet lotniczy?

Sposobów na zakup biletu lotniczego jest kilka. Większość pasażerów nabywa bilety przez Internet. Można skorzystać także z usług biura podróży, ale w tym wypadku do ceny lotu zostanie doliczona prowizja.

Przy zakupie biletu w sieci zawsze!

 • włącz program antywirusowy,
 • wybierz bilet bezpośrednio na stronie przewoźnika lub skorzystaj z popularnych wyszukiwarek, np. com,
 • zwróć uwagę, czy adres strony na której wpisujesz dane karty kredytowej zaczyna się od ,,https://” oraz czy w polu przeglądarki widoczna jest kłódka,
 • po zakończeniu transakcji sprawdź swój rachunek bankowy.

Tanie loty – czy to możliwe?

Przy szukaniu taniego lotu przyda się odrobina sprytu. Przewoźnicy stosują masę chwytów, które podbijają cenę biletu.

Oto kilka wskazówek, dzięki którym kupisz swój bilet taniej.

Przechytrz system

Wystarczy kliknąć w atrakcyjną cenę lotu, a po chwili może ona wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt procent. W tej sytuacji spróbuj przechytrzyć system i odświeżyć stronę albo wejść na nią z innego komputera. Innym rozwiązaniem jest ręczne wyszukanie interesującego nas lotu.

Nie kupuj biletu w weekend

Nie kupuj biletów w weekendy i wieczorami. Zwykle wtedy ceny są najwyższe. Najkorzystniej szukać połączenia w środku tygodnia. Przy wyborze biletu nie wpisuj w wyszukiwarkę konkretnych dat. Spowoduje to podbicie ceny, gdyż system uzna, że zależy nam na locie danego dnia.

Dobrze jest również kupić bilet z odpowiednim wyprzedzeniem. Loty rezerwowane na ostatnią chwilę zwykle są droższe. Ale uwaga: nie jest to reguła! Czasem przewoźnikowi zostanie jedno miejsce w samolocie i  w ostatnim momencie sprzeda bilet po okazyjnej cenie. Warto więc zwracać uwagę również na tanie loty last minute.

Ciekawostka: Najtańszym miesiącem na latanie jest listopad.  Najdroższym sierpień.

Porównaj, śledź, sprawdzaj

Porównaj ceny u wielu przewoźników (nie tylko u tych najtańszych). Śledź promocje i sprawdzaj wyszukiwarki lotów kilka razy dziennie. Polub profil przewoźnika na Facebooku. Dzięki temu pierwszy dowiesz się o aktualnych promocjach i tanie loty będą zawsze w zasięgu Twoich możliwości. Dobrym pomysłem jest także korzystanie z programów lojalnościowych oraz specjalnych kart kredytowych, dzięki którym unikniesz opłat za rezerwację.

Połącz loty

Czasem lot z przesiadkami wychodzi taniej niż bezpośrednie połączenie. Kluczową rolę w oszczędzaniu ma także wybór lotniska.

Uwaga na koszty dodatkowe!

Pamiętaj, by do ceny biletu doliczyć opłaty okołotransakcyjne. Dopiero wtedy poznasz całkowity koszt danego połączenia. Są to m.in.:

 • dojazd do lotniska (paliwo, parking),
 • opłata transferowa ok. 28 zł/osoba za lot w jedną stronę,
 • opłata systemowa, naliczana w przypadku rezerwacji za pośrednictwem systemów automatycznych ok. 40 zł,
 • 2% od całości transakcji w przypadku płatności kartą,
 • odprawa na lotnisku ok. 150 zł,
 • opłata za bagaż – w przypadku bagażu rejestrowanego ok. 40 zł za każdy przekroczony kilogram i ok. 200 zł za przekroczenie wagi bagażu podręcznego
 • zmiany w bilecie od 160 zł do ok. 450 zł

Dodatkowo zapłacimy również za takie przywileje jak: pierwszeństwo wejścia na pokład lub wybór miejsca.

Koszty okołotransakcyjne będą mniejsze,  gdy przy płatności korzystamy ze specjalnych kart, np. Ryanair Cash Passport.

Coraz większą popularnością wśród turystów cieszą się takie kierunki, jak Azja i Arabia. Niestety bilety lotnicze do tych miejsc nie należą do najtańszych. Dlatego warto   przygotować się do takiej wyprawy pod względem finansowym. Dobrym rozwiązaniem jest zaciągniecie szybkiej pożyczki przez Internet.

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW