Newsletter subscribe

Wydawaj z fantazją

Tablet czy komputer dla ucznia – jaki sprzęt kupić dla dziecka?

Opublikowane: 4 października 2017 o 12:15   /   przez   /   komentarze (0)

W XXI wieku komputer dla ucznia jest niewątpliwie niezbędnym sprzętem. W dobie Internetu trudno wyobrazić sobie naukę bez dostępu do wiedzy online. Sprzęt komputerowy to inwestycja na lata, ale ogromny wybór modeli dostępnych na rynku nie ułatwia zakupu. Jak wybrać komputer lub tablet, który będzie służył jako pomoc naukowa? Ile taki sprzęt kosztuje?

W dzisiejszych czasach trudno sobie wyobrazić naukę bez dostępu do komputera i Internetu. Ułatwia on odrabianie lekcji, poszerzanie zainteresowań, pozwala na korzystanie z korepetycji online. Dzięki niemu Twoje dziecko ma dostęp do wiedzy na wyciągnięcie ręki. Jako rodzic, planując zakup sprzętu dla ucznia stajesz przed wyborem: czy zdecydować się na mobilny tablet lub laptop, a może na komputer stacjonarny?

Tablet – mobilność i wygoda

Niewątpliwie największą zaletą tabletów jest ich funkcjonalność. Twoje dziecko może go nosić do szkoły bez obaw, że dodatkowo obciąży i tak przecież ciężki plecak. Uczeń może wykorzystywać tablet na wiele sposobów: do czytania lektur w formie e-booków, do szybkiego wyszukania informacji oraz komunikacji z kolegami ze szkoły. Może też korzystać z wielu aplikacji i gier edukacyjnych, jak choćby z tych do nauki języków.

Coraz popularniejsze stają się e-podręczniki – odciążają zarówno plecak ucznia, jak i domowy budżet. Pamiętaj, że ceny książek elektronicznych są niższe od tradycyjnych wydań, więc dobrej jakości tablet pozwoli Ci zaoszczędzić na wydatkach w księgarni.

Tablet, który posłuży naprawdę długo? To możliwe!

Wybierając tablet dla ucznia zwróć uwagę na jego obudowę. Powinna być mocna i wytrzymała, zwłaszcza jeśli dziecko będzie go nosić do szkoły codziennie. Uczniowi przyda się urządzenie z dobrym akumulatorem, które będzie mogło długo pracować bez konieczności częstego ładowania. Duże znaczenie ma też przekątna ekranu. Jeżeli tablet ma być jedynie mobilnym dodatkiem do domowego komputera, wystarczy mniejszy sprzęt – o przekątnej 7 lub 8 cali. Jeśli jednak będzie to jedyne urządzenie, z którego ma korzystać Twoje dziecko, zdecyduj się na tablet o przekątnej 10 cali.

Ile kosztuje solidny tablet?

Ceny tabletów są niewątpliwie niższe niż tradycyjnych komputerów. Jednak tani tablet to tylko pozorna oszczędność – taki sprzęt już za 2–3 lata będzie wymagał wymiany. Warto więc zdecydować się na jednorazowy wydatek rzędu 1200 – 1700 zł. Jeśli chcesz, aby tablet służył Twojemu dziecku jak najdłużej, koniecznie zainwestuj w ochronne etui i szybkę zabezpieczającą ekran. Rozważ też dokupienie osobnej klawiatury, zwłaszcza jeśli będzie to jedyny sprzęt, z którego ma korzystać Twoje dziecko.

Przenośny komputer dla ucznia – droższy, ale może więcej

Zaletą laptopów niewątpliwie jest ich mobilność. Choć nie nadają się do codziennego noszenia do szkoły, Twoje dziecko może zabrać komputer np. na weekend do dziadków. Wybierając laptop – podobnie jak w przypadku tabletu – należy zwrócić uwagę na mocną obudowę. Solidny laptop możesz kupić za około 2500 zł, jednak jeśli Twoje dziecko chciałoby korzystać z zaawansowanych technologicznie programów, aplikacji i gier edukacyjnych, musisz liczyć się z wydatkiem powyżej 3000 zł.

Ciekawym rozwiązaniem są tzw. netbooki, czyli komputery przenośne stworzone do szybkiego przeglądania internetu – mniejsze i lżejsze od tradycyjnych laptopów. Ich ekran zazwyczaj ma 10 – 12 cali. Na ogół są tańsze od laptopów: dobrej jakości netbooka można kupić już za około 1500 – 2000 zł. Mają jednak zdecydowanie mniejszą wydajność. Będzie to więc odpowiedni wybór, jeśli Twoje dziecko używa komputera głównie do tworzenia tekstów, przeglądania stron internetowych, oglądania filmów czy korzystania z prostych aplikacji.

A może komputer stacjonarny?

Komputer stacjonarny także ma wiele zalet. Przede wszystkim możesz go odpowiednio ustawić na biurku dostosowując położenie monitora do wzrostu Twojego dziecka. W ten sposób łatwiej będzie Ci kontrolować, czy dziecko zachowuje właściwą postawę podczas pracy z komputerem. Sprzęt stacjonarny jest zwykle mniej narażony na uszkodzenia mechaniczne. Kolejną zaletą takich komputerów jest większa możliwość ich rozbudowy i modernizacji. Za kilka lat informatyk może łatwo wymienić w nim przestarzałe elementy i usprawnić jego pracę.

Za sprzętem stacjonarnym przemawia też cena –  takie komputery są tańsze od laptopów o podobnych parametrach, wliczając oczywiście cenę monitora. Za 2500 – 3500 zł można skomponować cały zestaw komputerowy, który przez lata będzie służył Twoim dzieciom do nauki i rozrywki.

Programy edukacyjne – nauka i zabawa

Kupując swojemu dziecku komputer lub tablet nie łudź się, że będzie go wykorzystywało jedynie do nauki. Pamiętaj jednak, że rozrywka jest naturalną potrzebą rozwojową dziecka, a uczyć się można również przez zabawę. Zadbaj więc o to, żeby uczeń miał dostęp do takich gier, które oprócz rozrywki dostarczą mu też wiedzy. Szczególnie warte polecenia są programy do nauki języków obcych, dzięki którym dziecko osłucha się z językiem, ale również – jeśli wyposażysz komputer w mikrofon – będzie mogło poćwiczyć wymowę.

Dostęp do komputera i Internetu da Twojemu dziecku nowe, nieograniczone możliwości rozwoju. Zakup komputera lub tabletu będzie więc inwestycją w jego edukację. Jest to jednak spory wydatek, dlatego warto wspomóc domowy budżet pożyczką i rozłożyć koszty na raty.

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW