Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie, Wyróżnione wpisy

Rodzaje pożyczek pozabankowych. Która najlepsza?

Opublikowane: 14 stycznia 2017 o 20:21   /   przez   /   komentarze (0)

Pożyczki pozabankowe to dobry sposób na otrzymanie doraźnej pomocy finansowej bez zbędnych formalności i długiego okresu oczekiwania na potwierdzenie zdolności kredytowej przez bank. Nim zdecydujesz się na pożyczkę, warto przyjrzeć się bliżej rodzajom pożyczek oferowanym na rynku finansowym i ocenić, która z nich jest dla ciebie najbardziej odpowiednia.

Podział pożyczek ze względu na sposób ich udzielania

Nim podejmiesz decyzję o zaciągnięciu zobowiązania finansowego, dobrze jest przyjrzeć się bliżej ofertom instytucji finansowych oraz określić, jaki rodzaj pożyczki będzie dla ciebie optymalny. Pożyczkodawcy pozabankowi najczęściej dzielą pożyczki ze względu na kryterium sposobu ich udzielenia oraz warunków, jakie musisz spełnić, aby je otrzymać. Biorąc pod uwagę tę klasyfikację, pożyczki pozbankowe możemy podzielić na:

Pożyczka bez BIK

Firmy udzielające pożyczek w reklamach zapewniają, że udzielają pożyczki bez uprzedniego sprawdzenia historii kredytowej swoich klientów. Co prawda pomoc finansowa udzielona pod takimi warunkami jest niezwykle kusząca dla osób, które w przeszłości nie radziły sobie z terminową spłatą zobowiązań, a także dla osób, którym bank odmówił pożyczenia pieniędzy z tego właśnie powodu.

Warto jednak pamiętać, że przy ocenie zdolności kredytowej tak samo ważną bazą danych (o ile nie ważniejszą) pokazującą twoją historię finansową jest BIG (przeczytaj więcej o BIG: „Czym się różni BIK od BIG? Ekspert odpowiada!”), a pożyczkodawca zapewniając, że nie zwróci się w twojej sprawie do Biura Informacji Kredytowej, zapomina dodać, że chętnie sprawdzi inne bazy informacji gospodarczej, w którym widnieć mogą twoje niespłacone terminowo długi. Pożyczkodawcy „bez BIK” często zawyżają koszty wsparcia finansowego poprzez wymóg opłacenia nieobowiązkowego, co do zasady przy pożyczkach pozabankowych, ubezpieczenia pożyczki.

Pożyczka na dowód

W procesie ubiegania się o pożyczkę najważniejszym etapem jest oszacowanie przez pożyczkodawcę twojej zdolności kredytowej. W tym celu, nim otrzymasz pieniądze do ręki, instytucje bankowe wymagają często dostarczenia zaświadczenia o zatrudnieniu czy innego dowodu potwierdzającego otrzymywanie stałego dochodu lub też wyciągu z konta bankowego.

W przypadku pożyczki na dowód, jedyne czego potrzebuje od ciebie pożyczkodawca to skan dowodu osobistego – w ten sposób otrzyma bowiem twoje podstawowe dane oraz potwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego.

Większość pożyczek na dowód, a więc niewymagających sprawdzenia stanu twoich dotychczasowych finansów, udziela się jednak na niższe kwoty, przy bardzo krótkim okresie spłaty (maksymalnie do 60 dni).

Pożyczka internetowa/online

W dzisiejszych czasach mało kto będzie wymagał od ciebie osobistej wizyty w placówce pożyczkodawcy, abyś mógł otrzymać pieniądze. Wystarczy, że odnajdziesz stronę internetową instytucji finansowej, od której chcesz pożyczyć pieniądze, wypełnisz wniosek online i gotowe.

Przy e-pożyczce niepotrzebne są żadne dokumenty, ani zaświadczenia. Pożyczkodawca sam uzyskuje o tobie informacje, których potrzebuje do określenia twojej zdolności pożyczkowej.

Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, otrzymujesz powiadomienie telefoniczne, mailowe lub SMS-owe o odmowie lub przyznaniu pieniędzy.

Następnie do twoich drzwi zapuka kurier z umową pożyczki, z którą wnikliwie powinieneś się zapoznać. Po jej podpisaniu, pieniądze trafią na twoje konto lub będziesz mógł je odebrać z wyznaczonego do tego miejsca.

wez-pozyczke-3

Pożyczka społecznościowa

To rodzaj pożyczek prywatnych, które wspierane są przez powstające coraz częściej platformy internetowe łączące pożyczkobiorcę i pożyczkodawcę. Warunki takiej pożyczki oraz jej koszty ustalane są indywidualnie pomiędzy stronami umowy.

Pożyczkodawca nie musi posiadać statusu przedsiębiorcy – może być to każda osoba fizyczna. Pamiętaj jednak, aby przez skorzystaniem z takiej pożyczki dokładnie pozwać wszystkie koszty oraz warunki udzielanego wsparcia finansowego – pośrednik, a więc właściciel platformy społecznościowej umożliwiającej połączenie pomiędzy tobą a osobą, która chce ci pożyczyć pieniądze, może zrzec się wszelkiej odpowiedzialności w razie oszustwa.

Pożyczka pod weksel

Pamiętaj! Jakkolwiek bardzo potrzebował byś wsparcia finansowego, unikaj podpisania weksla in blanco! Pożyczka pod weksel związana jest zazwyczaj z długi procesem dostarczania zaświadczeń o stanie twoich finansów oraz zaświadczeń o stałym źródle dochodów (zaświadczenie od pracodawcy lub z ZUS).

Zabezpieczeniem dla pożyczkodawcy staje się podpisany przez ciebie weksel – umożliwia on bowiem bezpośrednią egzekucję sądową z twojego majątku. Pożyczka ta niesie ze są pewne ryzyko – w razie opóźnienia w spłacie, komornik bardzo szybko może wejść na twój majątek. Zaletą pożyczki wekslowej jest to, że może być zaciągnięta nawet na kwotę przekraczającą kilka tysięcy złotych, a spłata może być rozłożona na wiele lat.

Pożyczka pod zastaw lub hipotekę

Ten  rodzaj pożyczki jest udzielany na podobnej zasadzie jak pożyczka pod weksel. Pożyczkodawca dla zabezpieczenia swojego interesu ustala zastaw (na rzeczach ruchomych) lub też hipotekę (na nieruchomości), z których w razie twojej niewypłacalności może się zaspokoić, czyli sprzedać te przedmioty, a z uzyskanych środków finansowych spłacić twój dług.

Innymi słowy, pożyczka pod zastaw kojarzona powinna być z działalnością lombardów. W tym wypadku osoba czy też firma udzielająca ci pożyczki nie wymaga od ciebie dodatkowych zaświadczeń – wystarczy, że przekażesz mu fizycznie wartościowy przedmiot.

Pożyczki hipoteczne polegają z kolei na wpisaniu w księgę wieczystą twojej nieruchomości hipoteki, z której w razie komplikacji pożyczkodawca może uzyskać pieniądze. Pożyczka hipoteczna podobna jest w mechanizmie działania do kredytu hipotecznego i może być udzielona nawet na kwotę kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Pożyczki prywatne

Pożyczki prywatne, to wszystkie te zobowiązania finansowe, które zaciągasz u osób fizycznych. Tak naprawdę każda pożyczka pozabankowa jest pożyczką prywatną. Jednak w tym kontekście mówimy raczej o wsparciu finansowym udzielanym przez znajomych lub rodzinę, przy którym termin spłaty oraz ewentualny koszt pożyczki określany jest indywidualnie. Przykładem pożyczki prywatnej jest także pożyczka społecznościowa, zaciągana u nieznanego ci „inwestora”.

Podział pożyczek za względu na wysokość pożyczki i okres spłaty

Przyglądając się podziałom pożyczek pozabankowych występujących na rynku finansowym warto jednak zwrócić uwagę na kwotę, na jaką możemy się zapożyczyć, a przede wszystkim okres spłaty takiego zobowiązania. Tu najczęściej wyróżnia się dwa typy pożyczek:

Chwilówka

To forma pożyczki od kilkuset do maksymalnie 2000 zł, udzielana na okres do 60 dni. Zaletą chwilówek są często ograniczone do minimum formalności oraz wymogi co do zaświadczeń (pożyczki na dowód czy pożyczki bez BIK).

Jednakże z takimi warunkami związany jest przede wszystkim bardzo krótki okres spłaty pożyczki. Zanim zdecydujesz się na taką pożyczkę, pamiętaj o dokładnym sprawdzeniu konsekwencji nieterminowej spłaty – często prowadzą one do ogromnego zawyżenia kosztów pożyczki, a co gorsza do zmuszenia cię do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania finansowego w celu spłacenia tego pierwszego.

Technika ta nazywa się popularnie rolowaniem długów. Jeżeli więc, nie jesteś pewny, że w tak krótkim terminie będziesz w stanie zebrać całość kwoty, którą zwrócić musisz pożyczkodawcy – zastanów się poważnie nad tym ryzykownym przedsięwzięciem.

Pożyczka ratalna

Pożyczka ta charakteryzuje się możliwością zaciągnięcia zobowiązania finansowego na wyższą kwotę (nawet do 7 000 zł) i rozłożona może być nawet na 30 miesięcznych rat.

Pożyczkodawcy w trosce o twoje bezpieczeństwo finansowe oraz ze względu na dłużej trwające zobowiązanie zazwyczaj sprawdzają twoja zdolność pożyczkową przez oszacowanie twojego dochodu miesięcznego netto, a także stałego źródła finansowania (potwierdzenie zatrudnienia czy też otrzymywanie świadczenia socjalnego).

Ogromną zaletą pożyczki ratalnej jest rozłożenie jej kosztów na wygodne i rozsądne miesięczne raty, które nie obciążą nadto twojego budżetu domowego. O pożyczkę ratalną możesz starać się także za pośrednictwem strony internetowej pożyczkodawcy, gdzie cała procedura składania wniosku ograniczona jest do kilkunastu minut, a pieniądze możesz otrzymać bez wychodzenia z domu oraz zdobywania jakichkolwiek zaświadczeń. Dla przykładu, podczas składania wniosku o pożyczkę Ekredycik.pl nie wymaga nawet przedstawienia kopii dowodu osobistego.

Niezależnie na jaką formę pożyczki się zdecydujesz, pamiętaj, aby przed podjęciem zobowiązania finansowego właściwie oszacować swoje możliwości w jej spłacie, a także dobrze sprawdzić warunki jej przyznawania. W przeciwnym wypadku możesz narazić się na poważne ryzyko finansowe.


Weź pożyczkę na raty!

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW