Newsletter subscribe

Wydawaj z fantazją

Robot sprzątający – automatyczny odkurzacz, który zaoszczędzi twój czas

Opublikowane: 31 maja 2017 o 15:17   /   przez   /   komentarze (0)

Żyjesz szybko i brakuje Ci czasu na sprzątanie? Chcesz usiąść z herbatą w salonie, ale na podłodze leżą wielkie koty z kurzu, więc musisz biegać z miotłą? Chcesz mieć więcej czasu dla dzieci? Jeśli odpowiedziałaś „tak” na te pytania, powinnaś zainwestować w robota sprzątającego.

Technologia idzie do przodu. Ma coraz większy wpływ na codzienne życie. Warto korzystać z jej wynalazków, które znacznie ułatwiają życie. Jednym z nich jest robot sprzątający, najlepszy przyjaciel każdej zabieganej pani domu.

Jak działają roboty sprzątające?

Roboty sprzątające to tak naprawdę niewielkich rozmiarów elektroniczne zmiotki. Wykonują bardzo szybkie ruchy szczotką. W ten sposób zgarniają z podłóg kurz i brud. Nie używa się w nich worków, posiadają niewielkie plastikowe zbiorniki, które opróżnia się po użyciu odkurzacza.

Odkurzacz samojezdny jest wyposażony w szereg czujników, na przykład:

• Czujnik brudu – jeśli robot sprzątający wykryje silniejsze zabrudzenie, zatrzyma się i dokładnie je wyczyści,

• Czujnik schodów – dzięki niemu Twój odkurzacz nie spadnie ze schodów i się nie uszkodzi,

• Czujnik zderzeniowy – po odbiciu się od ściany lub mebla robot zmieni kierunek jazdy,

• Czujnik zbliżeniowy – rozszerzona wersja czujnika zderzeniowego, dzięki której odkurzacz zmieni kierunek już kilka centymetrów przed potencjalną przeszkodą.

Na jaki robot się zdecydować?

Istnieje wiele kryteriów, którymi możesz się kierować przy wyborze odkurzacza-robota.

Jeśli jesteś alergikiem, wybierz automatyczny odkurzacz z wbudowanym filtrem HEPA, który dodatkowo oczyści powietrze z kurzu i bakterii.

Jeśli dużo pracujesz, kup odkurzacz, w którym zaprogramujesz czas sprzątania. Nawet kiedy Ciebie nie będzie w domu, robot sam za Ciebie posprząta, po czym podjedzie do stacji dokującej i się wyłączy.

Jeśli posiadacz drewniane podłogi, zdecyduj się na model z nasadką czyszcząco-polerującą. Dzięki niej zapomnisz o długim i ciężkim polerowaniu parkietu.

Jeśli masz dzieci, koniecznie zdecyduj się na model z łatwym, intuicyjnym programowaniem, którego będą mogły używać.

Najpopularniejszymi modelami klasycznych robotów czyszczących są te z firmy iRobot, zwłaszcza iRobot Roomba 966 i iRobot Roomba 876.

A może robot myjący podłogi?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli automatycznych odkurzaczy. Niektórzy producenci poszli jednak o krok dalej, tworząc roboty myjące podłogi.

Robot do mycia podłóg posiada specjalną szczotkę do czyszczenia podłóg na mokro i zbiornik na wodę. Najpierw zbiera zanieczyszczenia jak zwykły robot-odkurzacz, potem nawilża powierzchnię, delikatnie, ale skutecznie ją czyści i na końcu suszy. Roboty do mycia podłóg proponuje wielu producentów, ale znów najbardziej popularne to roboty iRobot, na przykład iRobot Braava 390 Turbo.

Co ciekawe, niedawno na rynku pojawiły się specjalne roboty do mycia okien. Dzięki próżniowemu silnikowi zasysają powietrze i trzymają się szkła. Na ich spodach znajdują się szmatki z mikrofibry, które rewelacyjnie czyszczą szkło. Nadają się też do czyszczenia luster, kabin prysznicowych i płytek ściennych. Przykładem robota czyszczącego okna jest Robot myjący okna HOBOT 268.

Robot sprzątający – inwestycja na lata

Kupno robota sprzątającego to wydatek rzędu 300 do 4000 zł. Warto zainwestować w niego trochę więcej. Droższe roboty mają wbudowanych więcej czujników, mocniejsze silniki i znacznie dłuższą żywotność. Nie decyduj się więc na najtańszy model.

Robot sprzątający pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu i wysiłku. Da Ci niesamowitą wygodę i możliwość zrelaksowania się po pracy. Staniesz się nowoczesną panią domu i ułatwisz sobie wykonywanie obowiązków.