Newsletter subscribe

Wydawaj z głową

Przyjęcie komunijne w domu – jak je zorganizować, by nie pójść z torbami?

Przyjęcie komunijne w domu czy w restauracji? co jest tańsze?
Opublikowane: 11 kwietnia 2017 o 14:24   /   przez   /   komentarze (10)

W maju na dobre rozpocznie się sezon komunijny. Dlatego już najwyższy czas, by zastanowić się, gdzie odbędzie się przyjęcie naszego dziecka. Najprostszym rozwiązaniem jest bez wątpienia organizacja imprezy komunijnej w lokalu i zaoszczędzenie sobie tym samym pracy. Wiąże się to jednak z wysokimi kosztami. Czy jest sposób, by przyjęcie komunijne nie pochłonęło naszego całego miesięcznego budżetu?

W artykule odpowiemy na pytanie, ile kosztuje zorganizowanie komunii w restauracji. Czy można zaoszczędzić, organizując komunię w domu? Specjalnie dla was przeanalizowaliśmy całkowity koszt przyjęcia komunijnego dla 20 osób, zorganizowanego w lokalu i w domu.

Ile kosztuje komunia w restauracji?

Koszt wynajmu lokalu w średniej wielkości mieście to ok. 100 zł za osobę. W tej cenie restauracja oferuje obiad, kolację, zimną płytę, deser lodowy oraz kawę lub herbatę. Obiad składa się tradycyjnie z dwóch posiłków – zupy i dania głównego. I tak na przykład, możemy zjeść w tej cenie rosół i trzy rodzaje mięs (pierś z kurczaka, pieczeń z karczku i schab panierowany) wraz z dodatkami, takimi jak młode ziemniaki, kluski śląskie oraz zestaw czterech surówek.

Na deser otrzymamy lody z bitą śmietaną i owocami. Na stole pojawi się także tzw. zimna płyta (wędliny, sery, oliwki, dwie sałatki, chleb i masło) i ciasta (dwie sztuki na osobę). Goście przez cały czas trwania przyjęcia komunijnego mają nielimitowany dostęp do kawy i herbaty. W cenie jest również kolacja w postaci barszczu z krokietem oraz soki, woda mineralna, napoje gazowane. Średni koszt przyjęcia komunijnego w lokalu dla 20 osób, obejmujący jedynie salę, jedzenie i napoje bezalkoholowe, to 2000 zł.

Pożyczka Ekredycik

Alkohol na komunii w lokalu – ile trzeba zapłacić?

W niektórych miejscach istnieje możliwość zaopatrzenia się w alkohol we własnym zakresie. Warto jednak zapytać managera lokalu, czy nie jest konieczne tzw. „korkowe”. Wiele restauracji zajmujących się organizacją tego typu imprez umożliwia bowiem gościom wniesienie własnego alkoholu, narzucając jedynie określoną opłatę za każdą butelkę. Kwoty te są zwykle niewielkie, bo jest to ok. 2 zł od jednej sztuki, choć zdarza się, że trzeba zapłacić nawet 15 zł.

Zaopatrując się w alkohol na tego typu imprezę, przyjmuje się, że należy kupić 0,5 l wódki na parę (możemy oczywiście odjąć od tej liczby gości, którzy w ogóle nie piją bądź preferują lżejsze alkohole) i jedną butelkę wina na trzy osoby. Jeśli uda nam się kupić wódkę w cenie promocyjnej, jej koszt wyniesie 200 zł plus 20 zł za „korkowe”. Zakładając, że na wino wydamy średnio 20 zł, łącznie zapłacimy za nie ok. 140 zł. Tak jak w poprzednim wypadku, również trzeba doliczyć dodatkowe 14 zł. To daje nam kwotę 374 zł w lokalu oraz 340 zł, jeśli zorganizujemy przyjęcie komunijne w domu.

Jakie ozdoby komunijne zapewnia lokal?

Koszt wynajęcia restauracji obejmuje zazwyczaj także dekoracje. Najczęściej na wystrój sali składają się świeże kwiaty na stołach, świece, serwetki i białe pokrowce na krzesłach. Również tę kwestię warto jednak poruszyć z managerem i upewnić się, że rzeczywiście tak jest. Często zdarza się bowiem, że konieczna jest dodatkowa opłata za ozdobienie stołów świeżymi kwiatami.

Jeśli tego nie dopilnujemy, może okazać się, że podczas tak ważnej uroczystości zabraknie kwiatów bądź pojawią się jedynie mocno wysłużone, sztuczne rośliny stanowiące wątpliwą ozdobę. W wielu restauracjach należy również zapłacić ok. 6 zł za biały pokrowiec na krzesło. Daje nam dodatkowe 100 zł za trzy bukiety świeżych kwiatów plus 120 zł za udekorowanie miejsc siedzących, a to już kolejne 220 zł.

Catering na komunię

Czy istnieje szansa, żeby te koszty zminimalizować? Można zorganizować komunię w domu. Jeśli nasze mieszkanie jest zbyt małe na tego typu imprezę, warto zapytać przyjaciół lub kogoś z rodziny o udostępnienie nam swojego domu w tym wyjątkowym dniu. Może ktoś z bliskich jest właścicielem domku z ogrodem i imprezę można byłoby urządzić w plenerze, co ostatnio jest bardzo modne.

Organizując przyjęcie w domu, możemy oszczędzić sobie pracy i zamówić catering komunijny, za który zapłacimy ok. 80 zł za osobę. Do tego dochodzi wynajęcie kelnerki za ok. 100 zł. To daje nam łączną kwotę 1700 zł. Jest to ok. 300 zł mniej niż w lokalu. Mimo wszystko wciąż musimy po przyjęciu posprzątać, kupić alkohol i zatroszczyć się o dekoracje.

Przyjęcie komunijne w domu lub w ogrodzie

Ile kosztuje komunia w domu?

Możemy również urządzić przyjęcie sami. W zależności od menu na komunię w domu, cena ugoszczenia jednej osoby może być różna. Zwykle jednak jest to ok. 50 zł. Do tego należy oczywiście doliczyć alkohol. Jego cena będzie prawie taka sama jak przy organizacji przyjęcia w lokalu. Różni się jedynie kwotą 34 zł „korkowego”. Jest to oczywiście opcja wymagająca od nas największego nakładu pracy. Do tego należy doliczyć koszty poboru energii. Nie są one jednak zbyt wysokie. Dla przykładu, za upieczenie ciasta zapłacimy ok. 1 zł.

Kucharka na komunię

Cena zorganizowania komunii w domu zależna jest nie tylko od jakości i liczby potraw, ale również od sposobu ich przygotowania. Najdroższą opcją jest zatrudnienie kucharki, która przygotuje za nas wszystkie dania. Jest to jednak dość kosztowne, ponieważ trzeba zapłacić takiej osobie ok. 700 zł. Możemy również spróbować znaleźć kogoś po znajomości.

Być może jakaś sąsiadka dobrze gotuje i chciałaby sobie dorobić? Wtedy zapłacimy około połowę wymienionej wyżej kwoty. Wciąż są to jednak dodatkowe koszty. Dlatego jeśli chcemy zaoszczędzić realne pieniądze, pozostaje nam samodzielne przygotowanie potraw z menu komunijnego. Jest to oczywiście najbardziej pracochłonne wyjście.

Poproś rodzinę o pomoc

Jeśli nie chcemy samotnie przygotowywać do późna wszystkich potraw, i następnie zasypiać przy komunijnym stole, warto zaangażować do pomocy naszych bliskich. Może siostra słynie z najlepszego w mieście makowca, a babcia robi przepyszny tort truskawkowy? Na pewno znajdzie się wśród rodziny i przyjaciół kilka osób, które umieją i lubią gotować. Warto poprosić je o pomoc. Każdy ma świadomość, jakie koszty i wysiłek niesie ze sobą przyjęcie komunijne, dlatego z pewnością znajdziemy bliskich, którzy zechcą nas w tym odciążyć.

Dekoracje komunijne w domu

Pozostaje jeszcze kwestia dekoracji. Najtaniej byłoby skorzystać z własnego ogrodu lub uprzejmości sąsiadki, która podarowałaby nam kwiaty. Jeśli jednak nie mamy takiej możliwości, wystarczy, że kupimy trzy bukiety tulipanów, np. w jednym z dyskontów. Wyniesie nas to ok. 24 zł. Do tego zaopatrzymy się w dwie paczki eleganckich serwetek za ok. 12 zł oraz trzy świece – koszt ok. 20 zł. Należy pamiętać, że na komunijnym przyjęciu przesada jest niewskazana, dlatego skromna, gustowna dekoracja w zupełności wystarczy. Wydamy na nią ok. 56 zł.

Komunia w domu – ile możemy zaoszczędzić?

Koszt komunii w restauracji dla 20 osób: ok. 2600 zł
 • jedzenie – 2000 zł
 • alkohol – 374 zł
 • dekoracje – 220 zł

Koszt firmy cateringowej: ok. 2100 zł
 • jedzenie + kelnerka – 1700 zł
 • alkohol – 340 zł
 • dekoracja – 56 zł

Koszt wynajęcia kucharki: ok. 2200 zł
 • jedzenie + kucharka + kelnerka – 1800 zł
 • alkohol – 340 zł
 • dekoracja – 56 zł

Komunia w domu bez obsługi: ok. 1400 zł
 • jedzenie – 1000 zł
 • alkohol – 340 zł
 • dekoracja – 56 zł

Komunia to nie tylko przyjęcie, ale też odświętny strój, kwiaty, prezenty dla dziecka. Organizacja całego przedsięwzięcia to często olbrzymie koszty. Dlatego warto zastanowić się, czy nie lepiej zrezygnować z wynajmowania lokalu na rzecz komunii w domu. Pozwoli nam to zaoszczędzić sporo pieniędzy. Z naszych wyliczeń wynika, że przyjęcie dla 20 osób w restauracji kosztuje ok. 2600 zł. Za zamówienie firmy cateringowej do domu zapłacimy ok. 2100 zł. Natomiast wynajęcie kucharki i kelnerki będzie nas kosztować jeszcze więcej, bo 2200 zł.

Najtaniej będzie oczywiście przygotować posiłki samemu lub z pomocą rodziny, która nie zażyczy sobie wynagrodzenia. Wtedy zapłacimy ok. 1400 zł. Cena komunii we wszystkich przypadkach obejmuje dekoracje i alkohol.  Łatwo więc policzyć, że pomiędzy najdroższą i najtańszą opcją jest różnica aż 1200 zł. Nie zapominajmy także, że jakość jedzenia i atmosfera panująca w domu jest nieporównywalna do tej z restauracji.

Skorzystaj z kalkulatora i weź pożyczkę!

Przyjęcie komunijne w domu – jak je zorganizować, by nie pójść z torbami?
4 z 2 głosów.

Komentarze (10)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW

 • 19 kwietnia 2017 o 18:07 A

  Alkohol na komunii to chyba przesada. Jest to święto dziecka a nie jakaś popijawa.

  Odpowiedz
  • 18 lutego 2018 o 18:49 Natalia

   Jestem tego samego zdania i chrzciny dzieciaka były również bez alkoholu. Inteligentni ludzie dobrze bawią się bez niego a i dziecko ma przykład.

   Odpowiedz
 • 22 kwietnia 2017 o 14:01 ANIA

  Jak robimy przyjecie w domu to zazwyczaj jedzenie sie wywala lub rozdaje po rodzinie.A w restauracji jest jedzenia akurat.A robiąc przyjecie w domu narażamy się na inne koszty,np.remont pomieszczeń gdzie bedzie się przyjecie komunijne.Wiec suma sumarum.Koszty są zbliżone do siebie.
  Wiadomo punkt widzenia zależy od punktu siedzenia.

  Odpowiedz
  • 24 kwietnia 2017 o 09:14 Ekredycik

   Pani Anno, oczywiście tak, jak Pani pisze – wszystko zależy od naszego punktu widzenia. Jeśli chodzi o kwestię marnowania jedzenia, wystarczy właściwie oszacować różnorodność i ilość serwowanego pożywienia. W tym przypadku z pewnością przydadzą się rady, które znajdzie Pani w naszym Samouczku Oszczędzania dostępnym w zakładce „WYDAWAJ Z GŁOWĄ„.

   Odpowiedz
 • 27 lutego 2018 o 12:15 Mamuska

  W domu robiłam chrzciny. Z jedzenia zmarnował się jedynie makaron. Większość rzeczy pomrozilam. Zakupy miesa robilam znacznie wczesniej i mrozilam wybieralam tylko najlepsze kawałki. W restauracji nawet uchodzacej za dobrą nie było tak smacznie bo produkty niekoniecznie były najwyzszych lotów.. Za rok robię komunię w domu już się szykuję. Na 30 osób chrzciny kosztowały mnie ze wszystkim bez alkoholu ktorego nie było 1000 zł.Jedzenia niejedna restauracja moglaby mi pozazdrościć. Za Panią do pomocy na 2 dni zaplacilam 200 zł. Za 1000 zł zakupiłam zastawę na 30 osób która czesto wykorzystuję na urodziny święta itp. Wielki 10 l gar na zupę. Też wykorzystywany. A w restauracji też pakują resztki tyle że najczęściej już są do niczego. Najczęściej mięso które czesto już jest odgrzewane do obiadu nastepnie odgrzane do kolacji więc 3 odgrzanie powoduje że nawet pies nie chce tego jeść.

  Odpowiedz
 • 14 kwietnia 2018 o 13:17 dorota

  Też mnie dziwi rozpisywanie się o alkoholu na komunia. U nas napewno bo nie będzie.

  Odpowiedz
 • 15 kwietnia 2018 o 14:00 Karolina

  Komunia córki wypada 20.05,,Msza komunijna o 11.30.także przyjęcie w domu przypada na godziny popołudniowe,dlatego mam też pytanie czy wypada gości przyjąć wyłącznie kawą,herbata;ciasto,owoce? Czy koniecznie obiad?

  Odpowiedz
 • 8 maja 2018 o 18:24 Małgosia

  Skąd te koszty, ja robiłam trzy komunie w domu na 24 osoby, wszystko zamknęło się w 800-1000 zł ,grunt to dobre planowanie, dobra organizacja, dobrzy przyjaciele ,rodzina gdzie można pożyczyć krzesła, stoły, talerze, otrzymasz pomoc. Jeśli jest impreza z głową zrobiona nic się nie zmarnuje.

  Odpowiedz
 • 3 lipca 2018 o 13:27 Daria

  My zrobiliśmy dziecku komunie w Pałacu Brzezina 🙂 piękna, wystawna sala za korzystną cenę. I co najważniejsze hotel na miejscu. Trafiliśmy na piękną pogodę i dużo gości przedłużyło swój pobyt w Pałacu, bo byli zachwyceni 🙂

  Odpowiedz
 • 8 lipca 2018 o 10:43 Ola

  Komunia wyłącznie bez alkoholu… Nie rozumiem jak można pić na uroczystości dziecka. Na pewno koszty są mniejsze, my zamówiliśmy catering firmy jedzeniemarzenie i wyszło o wiele mniej niż 1400 zł.. a gości było dużo. Myślę, że warto skorzystać z ich oferty.

  Odpowiedz