Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Pożyczki bez KRD: Krajowy Rejestr Dłużników a pożyczka

Pożyczki bez KRD
Opublikowane: 10 listopada 2017 o 15:12   /   przez   /   komentarze (0)

Pożyczki bez KRD są możliwe, ale nie zawsze bezpieczne. Często pożyczkodawca wymaga dodatkowego poręczenia lub podżyrowania pożyczki. Czym jest Krajowy Rejestr Dłużników i kiedy można do niego trafić? Jakie konsekwencje pociąga za sobą wpis do KRD i czy można łatwo się go pozbyć?

Nasz czytelnik, pan Adam jest pracownikiem w niewielkiej firmie informatycznej. Zamierza pozyskać pieniądze na zakup skutera, który pozwoli mu omijać miastowe korki i szybciej dojeżdżać do pracy. Wydatek na pojazd przewyższa budżet pana Adama, dlatego zamierza on skorzystać z pożyczki internetowej. Obawia się jednak, że ciężko będzie mu otrzymać pieniądze, ponieważ nie opłacił w zeszłym roku otrzymanego mandatu za przekroczenie prędkości i został wpisany do Krajowego Rejestru Dłużników.

Czy pan Adam ma podstawy do obaw? Czy przekreśla to jego szansę na pożyczkę? Czy osoby wpisane do KRD mogą uzyskać pieniądze od pożyczkodawcy? Czy pożyczki bez KRD to bezpieczne rozwiązanie? – na wszystkie te pytania odpowie ekspert portalu Ekredycik.

KRD: Czym jest Krajowy Rejestr Dłużników?

Krajowy Rejestr Dłużników istnieje od 2003 roku – jego zadaniem jest gromadzenie oraz udostępnianie danych dłużników, którzy na podstawie przepisów prawa zostali do niego zgłoszeni przez swoich wierzycieli.

Sprawdź, kiedy możesz trafić do KRD

Pożyczkodawca może przekazać dane dłużnika jeśli:

  • kwota długu osoby prywatnej wynosi co najmniej 200zł,
  • kwota długu firmy wynosi co najmniej 500zł,
  • opóźnienie spłaty trwa co najmniej 60 dni,
  • upłynął co najmniej miesiąc od pouczenia kredytobiorcy i wysłania ostatecznego wezwania do zapłaty z ostrzeżeniem o zamiarze przekazania danych dłużnika do biura.

Jak sprawdzić, czy jestem w KRD?

Nie jest to trudne. Wystarczy założyć konto na specjalnej stronie i dokonać weryfikacji swoich danych poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego. Sprawdzenie bazy jest bezpłatne raz na 6 miesięcy. Jeśli już decydujemy się na weryfikację naszego statusu w KRD, warto również sprawdzić BIK (Biuro Informacji Kredytowej).

Jak usunąć wpis z KRD?

Spłacając dług. I tyle! Reszta należy do pożyczkodawcy. W ciągu 14 dni powinien on złożyć wniosek o usunięcie wpisu z KRD. Jeżeli tego nie zrobi, zostanie nałożona na niego kara w wysokości 30.000 zł. Jeśli już raz byłeś w KRD, warto sukcesywnie poprawiać swoją zdolność kredytową i spłacać kolejne zobowiązania w terminie.

Wpis do KRD nie odbiera możliwości wzięcia pożyczki

Wpis do KRD nie przekreśla Twojej szansy na uzyskanie pożyczki. Wszystko zależy od rodzaju notatki. Pożyczkodawcy przywiązują różną wagę do wpisów w Krajowym Rejestrze Dłużników. Jeżeli wpis pochodzi np. od PKP – to jego wiarygodność jest niewielka. Najlepiej sprawdź to na własnej skórze. Złóż wniosek o pożyczkę i czekaj na odpowiedź. Jeżeli zostanie negatywnie rozpatrzony, dowiedz się, co jest tego powodem. Jeżeli będzie to błahostka – tak jak w przypadku naszego czytelnika – ureguluj zobowiązanie i czekaj na wykreślenie wpisu z Krajowego Rejestru Dłużników.

Pożyczki bez KRD – czy są wiarygodne?

Niektóre firmy posiadają w swojej ofercie możliwość udzielenia pożyczki nie sprawdzając wpisu do KRD, tzw. „pożyczki bez KRD”. Korzystając z tej oferty, pan Adam nie musi martwić się wpisem do Krajowego Rejestru Dłużników, jednak często w ofercie pożyczkodawcy pojawia się możliwość uzyskania pożyczki pod warunkiem znalezienia osoby, która będzie jej dodatkowym zabezpieczeniem (żyranta). Jest to tzw. pożyczka z gwarantem, który powinien posiadać odpowiednią zdolność finansową.

– Pamiętaj, że większość uczciwych i wiarygodnych firm pożyczkowych mimo wszystko sprawdza bazę KRD. Jest to bowiem rodzaj zabezpieczenia – zarówno dla pożyczkodawcy, jak i dla Ciebie. Wśród firm pożyczkowych łatwo natknąć się na oferty kuszące atrakcyjną pożyczką bez KRD. Zawsze powinny one jednak wzbudzić Twoją czujność. Zanim skusisz się na łatwe pozyskanie pieniędzy, sprawdź opinię w Internecie na temat danej firmy i poczytaj komentarze na forach, aby nie zostać wprowadzony w błąd – radzi ekspert Ekredycik.

Chcesz mieć pewność bezpiecznej pożyczki i elastycznego dopasowania rat? Skorzystaj z naszego kalkulatora!

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW