Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Pożyczka pozabankowa na święta Bożego Narodzenia? – sprawdź, ile naprawdę kosztuje świętowanie

Opublikowane: 30 listopada 2017 o 10:53   /   przez   /   komentarze (0)

Święta Bożego Narodzenia to dla większości Polaków najważniejsze dni w roku. Chwile spędzone w gronie rodzinnym przy uroczystym stole są niewątpliwie bezcenne, ale warto spojrzeć na nie trzeźwym okiem. Czy kiedykolwiek podliczyłeś wszystkie wydatki związane z organizacją świąt? Sprawdź, czy wydajesz więcej niż inni. A może w tym roku niezbędna okaże się pożyczka pozabankowa na święta?

Pożyczka pozabankowa – dodatkowa pomoc na święta?

Polacy są bardzo przywiązani do świąt Bożego Narodzenia. Nie wyobrażamy ich sobie bez śpiewania kolęd, pięknie ubranej choinki i przestrzegania różnych tradycji. Niestety, wyprawienie kolacji wigilijnej, świątecznych obiadów i obdarowanie bliskich prezentami jest dość kosztowne. Ile kosztuje całkowita organizacja Świąt Bożego Narodzenia w przeciętnej polskiej rodzinie? Okazuje się, że w wielu domach natłok świątecznych wydatków sprawia, że ciężko jest dopiąć miesięczny budżet. Dlatego pożyczka pozabankowa na święta staje się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem.

Co włożyć pod choinkę i ile za to zapłacisz?

Gdy mówimy o kosztach Bożego Narodzenia, pierwsze na myśl przychodzą nam prezenty. Czekają na nie nie tylko dzieci, ale i dorośli. Świadczy o tym chociażby fakt, że najczęściej kupowanymi świątecznymi upominkami są kosmetyki, perfumy i książki. Wśród prezentów dla dzieci często pojawiają się słodycze, zabawki edukacyjne i zestawy konstrukcyjne, czyli np. klocki. Natomiast pośród upominków dla nastolatków dominują gry wideo, odzież sportowa oraz podobnie jak w przypadku dorosłych – książki.

Choć popularność zakupów internetowych rośnie od kilku lat, prezenty nadal najczęściej kupujemy w sklepach stacjonarnych. Zdecydowana większość Polaków zajmuje się tym z co najmniej dwutygodniowym wyprzedzeniem. Jedynie około 33% z nas zakupy odkłada na ostatnie dni przed świętami.

Statystyczny rodzina w zeszłym roku przeznaczyła ponad 480 zł na upominki. Według sondażu Deloitte wydaliśmy też o 4,3% więcej pieniędzy na prezenty niż w 2015 roku.

Badania pokazują, że kupowanie świątecznych upominków dla bliskich sprawia nam radość. Wybierając prezent najczęściej zastanawiamy się, czy sprawi on przyjemność osobie obdarowywanej. Często zwracamy też uwagę na jakość produktu. Dlatego nie oszczędzaj na świątecznych upominkach. Gdy zobaczysz, że Twoi bliscy cieszą się z prezentu, Tobie także sprawi to przyjemność.

ile wydajemy na święta

Ile kosztuje samo świętowanie?

Prezenty to nie jedyne wydatki, które czekają Cię podczas wyprawienia świąt. Przygotowanie wigilijnej kolacji i posiłków na dwa dni świąt to niemałe wyzwanie, nie tylko pod względem kulinarnym i organizacyjnym. Musisz również liczyć się ze sporymi kosztami.

W kwestii świątecznych posiłków Polacy są tradycjonalistami. Według sondażu CBOS z 2015 roku aż 73% z nas przygotowuje wigilijną kolację złożoną z 12 potraw. Z pewnością nie ułatwia to oszczędzania na zakupach.

Na zakupy spożywcze potrzebne do przygotowania świąt, według sondażu Deloitte polskie rodziny w ubiegłym roku wydały średnio około 500 zł, czyli  jeszcze więcej niż na prezenty. Żywność na święta najchętniej kupowaliśmy w dyskontach.

W związku z podwyżką cen żywności, w tym roku też czeka Cię spory wydatek. W 2017 roku podrożały chociażby niezbędne do przygotowania świątecznych wypieków, masło i cukier. Znacząco wzrosły też ceny ryb, które są nieodłącznym elementem polskiej Wigilii.

Pożyczka pozabankowa – sposób na bezstresowe świętowanie

Zwykle wspominając święta myślimy raczej o rodzinnej atmosferze i czasie spędzonym przy wigilijnym stole. Rzadko przychodzi nam na myśl, by dokładnie podliczyć wydatki. Warto jednak zastanowić się nad tym, planując kolejne Boże Narodzenie. Zwłaszcza, kiedy okazuje się, jak duże są to kwoty.

Badanie przeprowadzone przez Deloitte pokazują, że w ubiegłym roku przeciętna polska rodzina wydała na święta około 1100zł. Najwięcej przeznaczyliśmy na zakupy spożywcze oraz prezenty. Pozostałą kwotę wydaliśmy głównie na spotkania za znajomymi.

Do świątecznych wydatków być może będziesz musiał doliczyć również dekoracje. Zastanów się, czy Twoja choinka nie potrzebuje wymiany, czy bombki przetrwały w całości, a może najwyższy czas wymienić stroiki? Jeśli będziemy gościć większą liczbę członków rodziny, do puli wydatków należy doliczyć także koszty związane z ich pobytem w naszym domu.

A tuż po Bożym Narodzeniu nadchodzi Sylwester, który także obchodzimy hucznie i który też związany jest z niemałymi wydatkami. Szczególnie, jeśli zdecydujesz się powitać Nowy Rok za granicą.

Święta to niewątpliwie magiczny czas, który chcemy spędzić w ciepłym, rodzinnym gronie. Chyba nikt nie chce wtedy przejmować się finansami, zaciskać pasa i nieustannie podliczać kosztów. Nie warto oszczędzać podczas chwil spędzonych z najbliższymi. Lepiej cieszyć się radością, którą święta Bożego Narodzenia sprawiają zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Dlatego zawczasu zaplanuj wydatki i w razie potrzeby wspomóż swój budżet szybką pożyczką pozabankową przez Internet.

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW