Newsletter subscribe

Wydawaj z głową

Postanowienia noworoczne – jak oszczędzać pieniądze i mądrze planować budżet?

Opublikowane: 22 grudnia 2017 o 10:50   /   przez   /   komentarze (0)

„Nowy rok, nowa/y ja!” – to zdanie często pojawia się na przełomie grudnia i stycznia, kiedy obmyślamy nasze postanowienia noworoczne. Patrząc na mijający rok, zastanawiasz się, co można zmienić, aby nowy okazał się lepszy? Jakie powziąć postanowienia? Podpowiadamy – zacznij od nauki planowania budżetu.

Postanowienia noworoczne bywają różne. Na pewno jednak wiele z nich łatwiej Ci będzie dotrzymać z pełnym portfelem. Być może wcale nie musisz wygrać na loterii, by wyjechać na wymarzoną wycieczkę, zrobić remont albo kupować co miesiąc karnet na siłownię. Nie wiesz jak oszczędzać pieniądze? Potrzebne fundusze możesz znaleźć w domowym budżecie, jeśli tylko odpowiednio go zaplanujesz.

Zapisuj wydatki

Twoje postanowienia noworoczne zacznij od podliczania wydatków. Jeśli otrzymujesz przychody z kilku źródeł, również warto je spisać. Możesz używać do tego kartki w notatniku, arkusza w Excelu albo zainstalować specjalne aplikacje do zarzadzania budżetem na telefon. Wybierz najbardziej wygodny dla siebie sposób i bądź konsekwentny. Ważne, żebyś uzmysłowił sobie, ile pieniędzy wydajesz i na co je przeznaczasz.

Jak oszczędzać pieniądze?

Jeśli oszczędzanie nie jest Twoją mocną stroną, być może popełniasz drobne błędy w zarządzaniu domowym budżetem. Podziel wydatki na opłaty stałe i wydatki bieżące. Przeanalizuj dokładanie każdą kategorię. Może zmiana dostawcy prądu czy gazu pozwoliłaby obniżyć rachunki o kilka, czy nawet kilkadziesiąt złotych? A może masz wykupioną opcję w abonamencie telefonicznym, z której od dawna nie korzystasz? Takie oszczędności wydają się niewielkie, ale w perspektywie całego roku będą znaczne.

Przyjrzyj się też swoim codziennym wydatkom. Nie zwracasz uwagi na drobne kwoty, które „uciekają” Ci każdego dnia. Te kilka złotych dziennie w perspektywie miesiąca dadzą już znacznie większą sumę. Jeśli je zaoszczędzisz, po roku będziesz mógł pozwolić sobie na kurs językowy, wypad za miasto albo pojechać na dłuższe wakacje. Poszukaj też zamienników droższych produktów. Sprawdź sklepy internetowe – może znajdziesz je tam w dużo niższej cenie?

Narzuć sobie limity (i się ich trzymaj!)

Kiedy podliczysz, ile pieniędzy miesięcznie zostaje Ci po odjęciu niezbędnych kosztów, pora zaplanować też wydatki na przyjemności. To, że chcesz oszczędzać, nie znaczy, że musisz z nich zrezygnować. Wyznacz sobie limit na rozrywkę, np. bilety do kina i do teatru lub na zakupy. Możesz też narzucić sobie dzienną lub tygodniową granicę wydatków.

Jeśli zastanawiasz się, jak oszczędzać pieniądze, dobrym pomysłem będzie robienie listy zakupów przed pójściem do sklepu. Trzymaj się jej i kupuj tylko to, co naprawdę Ci jest potrzebne.

Gdy planujesz większy zakup, koniecznie sprawdź ceny w różnych sklepach. Szybko zrobisz to dzięki internetowym porównywarkom cen. Nie bój się korzystać ze sklepów online. Zwykle oferują one dużo niższe ceny w porównaniu ze stacjonarnymi. Przed zakupem sprawdź opinie i informacje na ich temat, by upewnić się, że dostaniesz to, co zamówiłeś.

Postanowienia noworoczne – jak oszczędzać pieniądze i mądrze planować budżet?

Poduszka finansowa – oszczędności „na czarną godzinę”

Podejmując postanowienia noworoczne, przemyśl kwestię stworzenia dla siebie funduszu awaryjnego. Tzw. poduszka finansowa to odłożone pieniądze, z których możesz skorzystać jedynie w nagłej, niespodziewanej sytuacji. Możesz odkładać je np. na koncie oszczędnościowym – ważne, by nie trzymać ich z resztą funduszy i by dostęp do nich nie był zbyt trudny.

Stworzenie poduszki finansowej nie jest proste. Możesz ustalić sobie pewną kwotę, którą będziesz co miesiąc odkładać w wyznaczone miejsce. Najlepiej rób to od razu po wypłacie – będziesz mieć pewność, że nie wydasz ich na inny cel. Wysokość poduszki finansowej to indywidualna kwestia. Niektórzy chcą mieć pewność, że mogą za nią przeżyć 3 miesiące, inni odkładają znacznie większe kwoty. Ustal jej wysokość w zależności od dochodów Twojej rodziny i jej bieżących wydatków.

Postanowienia noworoczne są dobrą motywacją do wprowadzenia korzystnych zmian w Twoim życiu. Wykorzystaj ten moment by nauczyć się, jak oszczędzać pieniądze i zacząć to robić. Dzięki większej kontroli nad finansami będziesz mógł łatwiej spełnić swoje pozostałe marzenia.

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW