Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Podatek od darowizny: kto jest z niego zwolniony?

Kto jest zwolniony z podatku od darowizny?
Opublikowane: 11 stycznia 2018 o 09:38   /   przez   /   komentarze (0)

Darowizna od najbliższej rodziny może szybko rozwiązać problemy finansowe, a także pomóc w budowie domu, remoncie mieszkania lub spłacie kredytu. Nie każdy wie, że powinna być ona zgłoszona do Urzędu Skarbowego i może podlegać opodatkowaniu. Jeśli zamierzasz skorzystać z takiego wsparcia, dowiedz się, czy dotyczy Cię podatek od darowizny.

Przepisy podatkowe bywają skomplikowane. Dobrze więc je skonsultować ze specjalistą, kiedy samemu nie jest się pewnym, co oznaczają. Dlatego pani Halina z Inowrocławia zwróciła się do nas z prośbą o pomoc.

Witam! Niedawno sprzedałam działkę rekreacyjną. Część uzyskanych pieniędzy chciałabym przekazać córce i zięciowi, którzy planują budowę domu. Nie jestem pewna jak to zrobić i dlatego proszę o radę. Czy muszę zgłaszać gdzieś przekazanie tej kwoty? Czy powinnam spisać umowę? I co najważniejsze ­– czy córka będzie musiała zapłacić podatek od darowizny?

Na pytanie pani Haliny odpowiada ekspert portalu Ekredycik.

Czym jest darowizna?

Darowizna polega na nieodpłatnym przekazaniu części majątku innej osobie lub organizacji. Stronami tej umowy są darczyńca i obdarowany. Powinna mieć ona formę aktu notarialnego. W ten sposób można przekazać m.in. środki pieniężne, nieruchomości i ruchomości, np. samochód. Od darowizny należy odprowadzić podatek, którego stawki wahają się od 3 do 20% od części darowizny powyżej kwoty wolnej do podatku.

Kogo nie dotyczy podatek od darowizny?

Podatek od darowizny, tak samo jak podatek od spadku, zależy od stopnia pokrewieństwa między stronami umowy. Każda grupa podatkowa ma wyznaczoną inną kwotę wolną od podatku:

  • 9637 zł dla I grupy podatkowej (małżonek, dzieci, rodzice, rodzeństwo, macocha, ojczym, wnuki, synowa, pasierb, zięć i teściowie),
  • 7276 zł dla II grupy podatkowej (dzieci i wnuki rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, dzieci i małżonkowie pasierbów, małżonkowie rodzeństwa, rodzeństwo małżonków, małżonkowie zstępnych),
  • 4902 zł dla III grupy podatkowej (pozostali nabywcy).

Oprócz tego istnieje tak zwana grupa 0, czyli najbliższa rodzina, która pod pewnymi warunkami może być całkowicie zwolniona z podatku. Należy do niej małżonkowie, krewni wstępni i zstępni, ojczym, macocha oraz rodzeństwo. Są oni zupełnie zwolnieni z podatku od spadku i darowizny, jeśli spełnią pewne warunki. Po pierwsze pieniądze muszą być przekazane na rachunek bankowy lub przekazem pocztowym. Jeśli kwota przekracza 9637 zł, należy także w terminie 6 miesięcy od otrzymania darowizny powiadomić naczelnika odpowiedniego urzędu skarbowego. Niedopełnienie tego obowiązku grozi karą ­– podatkiem w wysokości 20%.

Nieuczciwa pożyczka pozabankowa

Jak obliczyć podatek od spadku i darowizny?

Aby obliczyć podatek od spadku lub darowizny, musisz najpierw ustalić stopień pokrewieństwa między obiema stronami. Następnie odejmij kwotę wolną od podatku od otrzymanej sumy. Nadwyżka poniżej 10 278 zł plasuje Cię w pierwszym progu, do 20 556 zł w drugim, a powyżej tej kwoty w trzecim.

Mieszkaniowa ulga podatkowa

Jeśli otrzymujemy w spadku lub darowiźnie dom lub mieszkanie, pod pewnymi warunkami możemy skorzystać z mieszkaniowej ulgi podatkowej. Zaliczają się do niej lokale otrzymane w spadku lub darowiźnie w I grupie podatkowej oraz te otrzymane w spadku w II i III grupie. Ulga obejmuje mieszkania i domy o powierzchni do 110 m2, niezależnie od ich wartości. Jeśli lokal ma większą powierzchnię, opodatkowana jest tylko nadwyżka.

Jeśli chcesz skorzystać z ulgi, musisz spełnić kilka warunków. Przez co najmniej pięć lat musisz w nim mieszkać i być zameldowany. Przed upływem tego terminu możesz ją sprzedać, tylko jeśli w ciągu dwóch kolejnych lat kupisz inne mieszkanie lub dom za pieniądze uzyskane ze sprzedaży. Niezależnie od tego, do której grupy podatkowej się zaliczasz, aby skorzystać z ulgi nie możesz być właścicielem lub najemcą innego mieszkania.

Pani Halina może więc być spokojna – niezależnie od kwoty, którą podaruje córce, nie będzie ona musiała zapłacić podatku. Jeśli kwota będzie wyższa niż 9637 zł, pani Halina musi pamiętać, by nie przekazać pieniędzy w gotówce, a jej córka — by zgłosić się do urzędu skarbowego.

Darowizna może być bardzo korzystną formą wsparcia, jeśli udziela jej najbliższa rodzina. W innym wypadku wiąże się ona z dość wysokimi opłatami. Warto więc obliczyć, jaki podatek od darowizny należy zapłacić, zanim zdecydujemy się ją przyjąć. Być może znacznie lepszym rozwiązaniem będzie bezpieczna pożyczka przez Internet.

Podatek od darowizny: kto jest z niego zwolniony?
5 z 1 głosów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW