Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Parabanki w Polsce – czy i jak prawo reguluje ich działanie?

Parabanki w Polsce nie są poddane tak ścisłemu nadzorowi, jak banki tradycyjne.
Opublikowane: 15 lutego 2018 o 10:40   /   przez   /   komentarze (1)

Parabanki często proponują konkurencyjne oferty w stosunku do banków tradycyjnych. Jednak wiele osób obawia się zaciągać pożyczki w takich instytucjach. Czy faktycznie jest się czego bać? Dowiedz się, jak funkcjonują parabanki w Polsce i czy możesz im zaufać.

Zastanawiasz się nad wzięciem pożyczki i nie wiesz, z pomocy jakiej instytucji skorzystać? Czy wiesz, jaka jest różnica między bankiem, a parabankiem? Sprawdź, jakie prawa przysługują Ci jako klientowi parabanku i jak wybrać bezpieczną pożyczkę.

Czym są parabanki?

Polskie prawo nie definiuje ściśle pojęcia parabanku. Najogólniej ujmując, są to instytucje finansowe świadczące usługi podobne do tych świadczonych przez banki. Nie podlegają jednak prawu bankowemu, nadzorowi finansowemu i systemowi gwarantowania depozytów. Parabanki to prywatne firmy, które działają na podstawie Kodeksu Prawa Cywilnego. Zaliczają się do nich m.in. instytucje udzielające pożyczki pieniężne lub oferujące inwestycje kapitałowe.

Banki i parabanki w Polsce

Główną różnicą w działaniu banków i parabanków jest to, że banki nie udzielają kredytów każdemu. Przed ich przyznaniem dokładnie sprawdzają przyszłego kredytobiorcę. Przeglądają jego historię kredytową i sprawdzają, czy figuruje w rejestrze dłużników. Często wymagają też ubezpieczenia kredytu, co generuje dodatkowe koszty.

Procedura przyznania pożyczki przez parabank jest znacznie bardziej uproszczona. Możesz więc otrzymać pieniądze nawet w ciągu jednego dnia. Parabanki nie mają też obowiązku sprawdzać BIK-u ani historii kredytowej swoich klientów. Takie instytucje samodzielnie oceniają ryzyko udzielenia pożyczki, co zazwyczaj znacznie przyśpiesza proces jej przyznania. Dzięki temu możesz też uzyskać chwilówkę, nawet jeśli nie masz dobrej historii kredytowej.

Odrzucony wniosek o pożyczkę? Zobacz 5 najczęstszych powodów odmowy

Parabanki – możliwe zagrożenia

Banki, w przeciwieństwie do parabanków, objęte są nadzorem finansowym i gwarancją depozytów. Jest to szczególnie ważna informacja, jeśli zastanawiasz się, gdzie ulokować swoje oszczędności. Parabanki kuszą wysokim oprocentowaniem i stopą zwrotu powierzonych im środków. Jednak znacznie większe bezpieczeństwo oferują tradycyjne banki.

Jeśli bank upadnie, jego klienci otrzymają swoje pieniądze dzięki Bankowemu Systemowi Gwarancyjnemu. Jeśli natomiast parabank stanie się niewypłacalny, osoby, które ulokowały w nim swoje oszczędności, bezpowrotnie je stracą. Pamiętaj też, że bardzo wysokie oprocentowanie inwestycji powinno zwrócić Twoją uwagę. Może ono świadczyć o nierzetelności firmy lub nawet o próbie oszustwa.

Jeśli korzystasz z usług parabanków, musisz uważać by nie wpaść w tzw. pętlę zadłużenia. To zjawisko polega na tym, że zadłużona osoba nie może spłacić zaciągniętych zobowiązań. Aby wyjść z długów, zaciąga nowe pożyczki na coraz większe kwoty. Ponieważ parabanki często nie sprawdzają BIK-u, musisz samodzielnie ocenić, czy stać Cię na pożyczkę i czy poradzisz sobie z jej spłatą.

Jak znaleźć bezpieczną pożyczkę pozabankową?

Znalezienie bezpiecznej i szybkiej pożyczki pozabankowej, może być trudne, ale z pewnością nie jest niemożliwe. Ułatwia to Komisja Nadzoru Finansowego. Na swojej stronie internetowej publikuje ona listę Ostrzeżenia Publiczne. Trafiają na nie te instytucje finansowe, wobec których złożono zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Zanim zdecydujesz się na pożyczkę w parabanku, poszukaj na jego temat opinii w Internecie. Uważnie przeczytaj też umowę. Szczególną uwagę zwróć na wszelkiego rodzaju dodatkowe koszty. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z rozmowy z konsultantem. Nie bój się zadawać mu pytań, jeżeli cokolwiek wzbudzi Twoje wątpliwości. Jeśli firma jest rzetelna i uczciwa, konsultant z pewnością dokładnie wszystko Ci wyjaśni.

Pożyczka w parabanku to świetny sposób na szybki zastrzyk gotówki. Pamiętaj jednak, że decydując się na takie rozwiązanie, musisz zachować ostrożność. Wybierając, kieruj się także możliwością elastycznego dopasowania rat do Twoich możliwości finansowych.

Oceń wpis!

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW

  • 15 listopada 2018 o 14:59 vebkredit

    Absolutnie się zgadzam. Wszystko jest bardzo dobrze napisane i szczegółowe. Ta firma jest naprawdę najlepsza w tym biznesie. Nadal korzystam z ich usług. Naprawdę nie pomagasz. Dużo pracuję i mam dużą rodzinę. Moja pensja kończy się bardzo szybko. Pewnego dnia mój syn złamał telewizor. Wtedy nie było pieniędzy na zakup nowego. I w ten sposób przydaje się Parabank. Dziękuję bardzo za tę usługę. To prawda, że byłoby miło obniżyć odsetki od pożyczki, żart). Życzę powodzenia i sukcesu.

    Odpowiedz