Newsletter subscribe

Wydawaj z głową

Niższe rachunki za wodę i energię elektryczną – 5 pomysłów, jak oszczędzać pieniądze

Niższe rachunki za wodę i energię elektryczną – 5 pomysłów, jak oszczędzać pieniądze
Opublikowane: 25 października 2017 o 10:53   /   przez   /   komentarze (0)

W wielu gospodarstwach domowych rachunki za prąd i wodę systematycznie rosną. Stale zwiększają się ceny u dostawców tych mediów. Jak więc oszczędzać pieniądze na rachunkach? Na rynku pojawia się mnóstwo sprzętów, które mają pomóc w obniżeniu opłat. Które z nich są warte zakupu? Czy rzeczywiście, aby zaoszczędzić trzeba najpierw wydać?

Nikt z nas nie lubi przepłacać. Na pewno robiąc zakupy porównujesz oferty różnych sklepów i starasz się korzystać z promocji. Znacznie trudniej jest kontrolować bieżące rachunki. Jednak z pomocą kilku nowoczesnych rozwiązań technologicznych możesz łatwo ograniczyć zużycie prądu oraz wody.

1. Krany pod kontrolą, czyli co zrobić, żeby Twoje oszczędności nie wyciekały

Perlator to małe, przypominające sitko urządzenie, które montuje się na końcówce kranu. Napowietrza on przepływającą przez niego wodę, przez co ciśnienie strumienia jest większe, a ilość zużywanej wody mniejsza. To niepozorne urządzenie pozwoli Ci zaoszczędzić nawet do 60% zużywanej wody. Ceny perlatorów nie są wygórowane – kupisz je za mniej niż 20 zł. Aby znacząco obniżyć rachunki, musisz je zainstalować na wszystkich kranach i końcówkach prysznicowych w domu.

Sprytnym rozwiązaniem jest też założenie instalacji odprowadzającej zużytą wodę z łazienkowej umywalki do zbiornika toalety. W ten sposób za każdym razem, kiedy umyjesz ręce, napełnisz spłuczkę i dwukrotnie wykorzystasz tę samą wodę.

2. Energia z natury – jak oszczędzać pieniądze na rachunkach za prąd

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, dobrym pomysłem może okazać się wyposażenie go w sprzęt umożliwiający korzystanie z ekologicznych źródeł prądu.

Panele fotowoltaiczne, zwane także solarami, zamieniają energię słoneczną w elektryczną. Dzięki nim znacznie obniżysz rachunki za prąd przez cały rok, a latem spadną one niemal do zera. Koszty takiej instalacji są wysokie, w zależności od liczby paneli sięgają od ok. 7 000 zł, nawet powyżej 30 000 zł. Ilość zamontowanych paneli w krótkim czasie przełoży się jednak na wyprodukowaną przez nie energię elektryczną.

Oszczędność na rachunkach za energię sięga do 60% rocznie. Warto więc podliczyć swoje rachunki, by przekonać się, że może to być nawet do kilku tysięcy złotych w okresie 12 miesięcy. Całkowity koszt takiej inwestycji zwraca się średnio po 7 latach.

Niższe rachunki za wodę i energię elektryczną – 5 pomysłów, jak oszczędzać pieniądze

3. Postaw na energooszczędne sprzęty AGD

Wydaje Ci się, że oszczędzasz nie wymieniając sprzętu AGD, który działa bez zarzutu od lat? Nic bardziej mylnego! Najnowsze urządzenia energooszczędne zużywają nawet o 60% mniej prądu niż te, wyprodukowane przez 2001 rokiem. Szybka kalkulacja wystarczy, aby policzyć, że wymiana sprzętów AGD zwróci się już po kilku miesiącach. Najwięcej prądu pochłaniają lodówki i zamrażarki, więc jeśli zdecydujesz się na kupno nowych urządzeń, powinieneś zacząć właśnie od nich.

Dobra pralka zaoszczędzi nie tylko energię elektryczną, ale również wodę. Wydaje się, że różnica między klasą energetyczną A, a A+++ jest niewielka, jednak w skali roku oszczędność kosztów eksploatacji będzie znacząca. Rozważ również zakup kuchni indukcyjnej – to wydatek około 2000 zł, ale jest to obecnie najbardziej ekonomiczna kuchenka na rynku.

4. Własna oczyszczalnia ścieków – ekologia i oszczędność

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym temat odprowadzania ścieków z pewnością nie jest Ci obcy. Najczęściej stosowanym rozwiązaniem w takich przypadkach jest wybudowanie zbiornika na nieczystości, jednak znacznie bardziej ekonomiczne będzie zainstalowanie przydomowej oczyszczalni ścieków.

Koszt zakupu i instalacji takiego urządzenia jest wyższy niż budowa zbiornika – ceny zaczynają się od 5 000 zł i rosną w zależności od tego, ile osób będzie docelowo korzystać z oczyszczalni. Jednak takie rozwiązanie w dłuższej perspektywie pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze – nawet kilkaset złotych rocznie. Oczyszczalnie cechuje bezawaryjność i mały nakład pracy potrzebnej do ich obsługi i konserwacji – w większości wymagają one jedynie corocznego przeglądu.

5. Włącz dobre nawyki

Nie wszystkie sposoby na zmniejszenie rachunków wymagają dużego nakładu kosztów. Różnice w opłatach za wodę i prąd zauważysz już jeśli wyrobisz u siebie i pozostałych domowników właściwe nawyki. Przede wszystkim zwróć uwagę na sprzęty przełączane na tryb czuwania.

Telewizor, radio, wieża, komputer, konsola – jeśli pali się na nich czerwona lampka – pracują nawet, kiedy z nich nie korzystasz. Każde z tych urządzeń w trybie spoczynku pobiera prąd za nawet 20 zł rocznie! Pamiętaj też o wyjęciu ładowarek z kontaktów, kiedy z nich nie korzystasz. Dobrze jest uczulać dzieci, by dokładnie zakręcały krany, gasiły niepotrzebne światła i wyłączały urządzenia, z których nie korzystają.

Jak widać już w bardzo prosty sposób można wprowadzić oszczędności w zużywaniu prądu i wody. Jednak jeśli chcesz co roku oszczędzać sporą sumę na rachunkach, musisz najpierw zainwestować w nowoczesne technologie, które Ci to umożliwią. Jednorazowo to duży wydatek, jednak poniesione koszty w dłuższej perspektywie zwrócą się i to z nawiązką. Warto pomyśleć o takich rozwiązaniach, a przy ich realizacji zawsze można wspomóc się łatwą internetową pożyczką, która nie obciąży domowego budżetu.

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW