Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Nieuczciwa pożyczka pozabankowa – po czym poznać, że ktoś chce Cię oszukać?

Nieuczciwa pożyczka pozabankowa
Opublikowane: 11 października 2017 o 09:30   /   przez   /   komentarze (0)

Pożyczka pozabankowa to bardzo popularna i wygodna metoda pozyskania szybkiej gotówki. Firmy w swojej ofercie posiadają niezwykle ciekawe i zachęcające możliwości otrzymania pieniędzy. Po czym poznać, że dana oferta jest uczciwa? Na co zwrócić uwagę przy dopełnianiu formalności?

Nasza czytelniczka, Pani Aleksandra, pracuje jako recepcjonistka w niewielkim hotelu. Postanowiła wykupić sobie wycieczkę do słonecznej Hiszpanii, gdzie zamierza spędzić urlop. Odłożone pieniądze nie wystarczą Pani Oli na wymarzoną podróż, dlatego zamierza zdobyć dodatkowe fundusze, korzystając z pożyczki pozabankowej przez Internet. Obawia się jednak nieuczciwych pożyczkodawców.

Czy istnieją sposoby, żeby sprawdzić pożyczkodawcę zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy? Co powinno wzbudzić naszą czujność? – na pytania czytelniczki odpowiada ekspert Ekredycik.

Ile naprawdę kosztuje pożyczka?

Spora liczba ofert pożyczek przez Internet sprawia, że możemy poczuć się nieco zagubieni. Firmy pożyczkowe prześcigają się w pomysłach, aby zachęcić klientów do skorzystania z ich usług. Nie zawsze jednak najtańsza oferta jest najlepsza – pożyczkodawca może kusić bardzo niskim oprocentowaniem, ale nie będzie przy tym zwracał Twojej uwagi na pozostałe koszty uzyskania pożyczki.

Pamiętaj, że prócz kwoty, którą pożyczasz, będziesz musiał także pokryć dodatkowe koszty: odsetki, prowizję, opłatę operacyjną itp. Aby uniknąć rozczarowania, koniecznie sprawdź wysokość tych kosztów i upewnij się, że w umowie znajduje się zapis o stałej wysokości raty. Dzięki temu kwota spłaty nie ulegnie zmianie w trakcie okresu spłacania.

Pożyczka „za darmo”, „bez prowizji” i „bez dodatkowych kosztów”?

Powinieneś także zachować czujność wobec pożyczkodawców, którzy oferują np. „pożyczki za darmo” lub zapewniają, że „oddajesz dokładnie tyle, ile pożyczasz”. Pamiętaj, że każda firma działa przede wszystkim po to, by zarabiać pieniądze. Z wyjątkiem okazjonalnych akcji promocyjnych nikt nie pożycza pieniędzy „za darmo”. Prześledź więc dokładnie treść umowy, jeśli decydujesz się na pożyczkę reklamowaną w ten sposób. Znacznie wiarygodniej w oczach klientów wypadają pożyczkodawcy, którzy w sposób jawny informują o (realnych) kosztach uzyskania pożyczki.

Z drugiej strony – należy być czujnym również wtedy, gdy pożyczkodawca będzie chciał pobrać opłaty jeszcze przed podpisaniem umowy.

Nieuczciwa pożyczka pozabankowa

Sprawdź pożyczkodawcę w Internecie

Decydujesz się na pożyczkę przez Internet? Na stronie internetowej pożyczkodawcy warto przejrzeć wszystkie zakładki, a szczególnie „Kontakt” lub „O nas”. Powinny się tam znajdować dokładne dane:

• pełna nazwa firmy pożyczkowej,
• dokładny adres jej siedziby,
• dane kontaktowe (telefony, adres e-mail),
• NIP (Numer Identyfikacji Podatkowej),
• REGON (numer firmy w Rejestrze Gospodarki Narodowej),
• KRS (numer w Krajowym Rejestrze Sądowym).

Czasem zdarza się, że wśród danych firmy umieszczony jest wpis o kapitale firmowym, co dodatkowo świadczy o wiarygodności pożyczkodawcy. Jeżeli dane są niepełne lub niedokładne, powinno to wzbudzić naszą czujność. Dodatkowo pozyskane dane można wyszukać w Internecie i np. sprawdzić opinie, które pozostawili poprzedni klienci.

Najpierw przeczytaj, dopiero potem podpisuj!

Formularz lub wniosek musi zawierać dokładne warunki uzyskania pożyczki pozabankowej i szczegóły dotyczące jej spłaty. Pewnie wielokrotnie słyszałeś, że nie należy niczego podpisywać bez czytania. Mimo, że jest to banał, wiele osób zapomina o tej prostej zasadzie. Według badań przeprowadzonych przez instytucję PBS (Pracownia Badań Społecznych) nawet 5% Polaków podpisuje umowy całkowicie bez czytania, a 41% przyznaje się, że czyta je niedokładnie. Oczywiście wszystkie te osoby są potencjalnym „łatwym celem” dla nieuczciwych firm pożyczkowych.

Uczciwy pożyczkodawca nie boi się Twoich pytań

Do powyższej zasady warto również dodać kolejną: nie podpisuj niczego, czego nie rozumiesz. Konsultanci firmy pożyczkowej, z którą zawierasz umowę, powinni zawsze służyć Ci przystępnym wyjaśnieniem i chętnie odpowiadać na pytania. Stosuj zasadę ograniczonego zaufania w stosunku do instytucji, które odpowiadają klientom niechętnie bądź wcale.

Pożyczka bez BIK-u?

Rozważasz ofertę firmy, która deklaruje, że nie sprawdza BIK-u? Zgromadzone na Twój temat dane z Biura Informacji Kredytowej to ważny trop dla pożyczkodawcy. Nie chodzi tylko o to, aby firma miała pewność, że spłacasz raty w terminie. Dokładne sprawdzanie potencjalnego klienta pozwala firmie chronić go przed popadaniem w tzw. spiralę długów. Jeśli decydujesz się na „pożyczkę bez BIK-u”, pamiętaj, że możesz trafić na nieuczciwych pożyczkodawców, którzy szukają łatwowiernych klientów.

Ostatnią bardzo ważną rzeczą jest porównanie umowy otrzymanej online (e-mailem) z umową w wersji papierowej, którą otrzymujesz do podpisania. Jeżeli pojawią się różnice w formularzach, należy natychmiast poinformować o tym pożyczkodawcę i wyjaśnić, skąd pochodzą. W innym przypadku możemy wpaść w pułapkę oszustów.

Nieuczciwa pożyczka pozabankowa – po czym poznać, że ktoś chce Cię oszukać?
5 z 1 głosów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW