Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Pozasądowe rozwiązywanie sporów – rozwiąż problem z pożyczką

Opublikowane: 21 sierpnia 2017 o 12:00   /   przez   /   komentarze (0)

Pozasądowe rozwiązywanie sporów to pierwszy krok w sytuacji braku możliwości terminowej spłaty pożyczki. Taki problem może dotknąć każdego z nas. Jednym z powodów niedotrzymania terminu spłaty może być utrata płynności finansowej, pracy lub nieplanowane wydatki. Boisz się, że zostaniesz pozwany do sądu przez pożyczkodawcę? Dowiedz się, co zrobić, aby tego uniknąć.

Nasza czytelniczka, pani Joanna, zawodowo pracuje jako recepcjonistka w kancelarii prawnej. Zabrakło jej środków na remont łazienki, dlatego też wypełniła wniosek pożyczkowy online na Ekredycik.pl w celu uzyskania szybkiego zastrzyku gotówki.

Niestety, kancelaria została zamknięta i przeniesiona do innego miasta, a zaproponowana zmiana miejsca pracy nie była w zasięgu możliwości pani Joanny. Utraciła pracę, a zobowiązania wobec pożyczkodawcy pozostały. W poście do nas pisze, że obawia się pozwania do sądu ze względu na brak możliwości spłaty kolejnej raty w terminie. Czy pani Joanna ma możliwość skorzystania z pozasądowego rozwiązywania sporów?

Pozasądowe rozwiązywanie sporów – rozwiązanie w przypadku braku możliwości spłaty pożyczki?

Utrata płynności finansowej nie jest niczym przyjemnym w naszym życiu. Dodatkowo, problemy nasilają się, gdy posiadasz jeszcze zobowiązania, które należy regularnie spłacać. Brak uregulowania spłaty w terminie prowadzi do wyciągnięcia konsekwencji przez pożyczkodawcę. Nie zakładaj od razu czarnego scenariusza, czyli nieprzyjemnego „ciągnięcia” po sądach i konieczności stawiania się na rozprawach. Porozmawiaj ze swoim pożyczkodawcą.

W przypadku pani Joanny chroni ją polskie prawo – z dniem 1. stycznia 2016 roku wprowadzono bowiem ustawę, która mówi, że pozew do sądu musi być poprzedzony próbą mediacji lub innym pozasądowym sposobem rozwiązania sporu.

Sposoby pozasądowego rozwiązania sporu

Przed upływającym terminem spłaty raty pożyczki porozmawiaj ze swoim pożyczkodawcą w celu przesunięcia daty jej spłaty. Zrób to na kilka, kilkanaście dni przed zbliżającą się datą spłaty raty, aby pożyczkodawca miał możliwość Ci pomóc. Warto przygotować się do rozmowy i zapisać wszystkie argumenty, które mogą pomóc przesunąć spłatę na inny termin.

Przedstaw swoją sytuację finansową oraz poproś o wyrozumiałość. Przygotuj dokumenty potwierdzające utratę płynności finansowej, np. wypowiedzenie umowy o pracę. Pożyczkodawca mając świadomość naszej sytuacji może przychylniej ją rozpatrzeć. Niektórzy pożyczkodawcy dają szansę na późniejszą spłatę pożyczki lub znajdują inne kompromisowe rozwiązanie, które satysfakcjonuje obie strony.

Pani Joanna uprzedzając pożyczkodawcę znacznie poprawia swoją sytuację, ponieważ daje mu do zrozumienia, że zależy jej na spłacie pożyczki oraz nie unika tego zobowiązania. Takie postępowanie z pewnością daje większe pole do negocjacji.

Jeżeli pożyczkodawca nie ustosunkuje się przychylnie do Twojej prośby o zmianę terminu spłaty pożyczki lub gdy nie jesteś pewien swojej argumentacji (lub boisz się, że nie zdołasz go przekonać) – masz możliwość wynajęcia mediatora. Może to być osoba specjalizującą się w takich sytuacjach, np. profesjonalny mediator, adwokat. Osoba ta podejmie się rozmowy z pożyczkodawcą i rozwiąże spór. Jest to wprawdzie kosztowny sposób na uniknięcie pozwu sądowego, ale zwiększa szansę na ugodowe rozwiązanie sprawy.

Konsekwencje braku przystąpienia do mediacji

Pożyczkodawca, chcąc zakończyć sprawę poprzez pozasądowe rozwiązanie sporu, próbuje się z nami skontaktować i zaproponować dogodne rozwiązanie. Nie odpowiadając na jego prośby i podkreślając swój negatywny stosunek do niego, narażasz się na skierowanie sprawy do sądu. W tym przypadku możesz ponieść dodatkowe koszty próby pozasądowego rozwiązania sporu, które zostaną doliczone do kosztów pożyczki.

Problem z brakiem spłaty pożyczki nie musi skończyć się w sądzie. Porozmawiaj ze swoim pożyczkodawcą i wykorzystaj sposoby pozasądowego rozwiązania sporu.

Pozasądowe rozwiązywanie sporów – rozwiąż problem z pożyczką
5 z 1 głosów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW