Newsletter subscribe

Wydawaj z fantazją

Krystaliczna jakość obrazu – wybieramy telewizor 4K

Krystaliczna jakość obrazu – wybieramy telewizor 4K
Opublikowane: 25 sierpnia 2017 o 12:00   /   przez   /   komentarze (0)

Wysoka rozdzielczość obrazu i mocny procesor – to niewątpliwe zalety telewizora 4K, który z sukcesem zastępuje rozwiązanie Full HD. Dzięki ewolucji w technologii RTV zyskujemy dostęp do odbioru kanałów w najwyższym standardzie. Jak wybrać telewizor 4K? Czy nowe modele telewizorów sprawią, że w domowym zaciszu poczujemy się jak w kinie?

Na czym polega technologia 4K?

Na początek przybliżmy znaczenie skrótu 4K. W tej nazwie litera ,,K” oznacza kilo, czyli tysiąc. Natomiast liczba 4 to ilość pikseli liczona w poziomie. Standardowa rozdzielczość telewizorów Full HD wynosi 1920×1080, czyli nieco ponad 2 miliony pikseli. W technologii 4K jest ona czterokrotnie wyższa, co przekłada się na lepszą jakość obrazu. Producenci telewizorów stosują wymiennie dwie nazwy: 4K lub Ultra HD. Obydwie odnoszą się do sprzętu o wysokiej rozdzielczości.

Ważne! Określenie 4K to tak naprawdę rozdzielczość obrazu stosowana w kinematografii (4096×2160 pikseli). W standardowych telewizorach jest ona nieco zaniżona, co pozwala produkować ekrany na dotychczasowych liniach produkcyjnych.

Jak wybrać telewizor 4K?

Wybór odpowiedniego telewizora 4K nie jest łatwą sprawą. Sprzedawcy sprzętów RTV proponują klientom udoskonalone rozwiązania za coraz mniejsze pieniądze. Niestety, w wielu przypadkach niskie ceny to jedynie chwyt marketingowy. Nieświadomy klient nabywa pierwszy lepszy telewizor z technologią 4K, choć w tej samej cenie mógł dostać o niebo lepszy sprzęt Full HD. Jak uniknąć takiej pułapki?

Jeśli zależy Ci na funkcjonalności telewizora 4K i wysokiej jakości oglądania,  zwróć szczególną uwagę parametry takie jak:

1.Rzeczywista rozdzielczość obrazu

Wysoka rozdzielczość obrazu bez wątpienia jest zaletą. Żaden telewizor korzystający z opcji Full HD nie wyświetli zdjęć i slajdów z taką dokładnością, jak sprzęt z technologią 4K.  To dlatego telewizory Ultra HD są tak chętnie kupowane przez miłośników fotografii. Jednak warto pamiętać, że większość producentów podaje w swoich parametrach statyczną rozdzielczość obrazu. W ten sposób odwraca się uwagę klienta od niższej rozdzielczości obrazu w ruchu. Ta praktyka jest szczególnie widoczna przy sprzedaży tańszych telewizorów 4K. Po zakupie takiego sprzętu okazuje się, że dynamiczny obraz  ma mniejszą rozdzielczość niż dobrej jakości sprzęt Full HD.

Poza tym przeciętny klient nie zawsze zauważy wyższą rozdzielczość obrazu. Wszystko zależy od stopnia zakrzywienia ekranu, jego przekątnej i naszej odległości od telewizora. Inwestując w nowoczesny sprzęt elektroniczny warto więc brać pod uwagę także wielkość pomieszczenia, w którym będziemy go użytkować.

2. Certyfikat Ultra HD Premium

Nowoczesny telewizor 4K spełnia szereg standardów, dzięki którym wzrasta komfort oglądania. Odpowiednie parametry jasności i płynności obrazu, wykorzystanie dźwięku przestrzennego oraz poziom nasycenia barw  – to szczegóły decydujące o  wysokiej jakości telewizora.

Lepsze telewizory 4K działają zgodnie ze standardem Ultra HD Premium. Pozwala on m.in. na obsługę wideo w technologii HDR (z ang. High Dynamic Range). Dzięki niej ekran wyświetla obrazy o dużej rozpiętości tonalnej. Wyświetlacz bez problemu oddaje wyższe stopnie światła bez efektu  tzw. „spłaszczania”.

3. Liczba wejść HDMI i USB

Przy wyborze telewizora 4K zwracamy uwagę na ilość wejść HDMI i portów USB. Dobry telewizor Ultra HD powinien posiadać przynajmniej dwa, zgodne ze standardem 2.0 wejścia HDMI.  Oprócz tego ważna jest obecność nowego formatu wideo H.265 lub HEVC. Co do portów USB, im większa ich ilość, tym lepiej. Dzięki nim podłączymy do telewizora dyski zewnętrzne z filmami lub muzyką. Przydatny jest również komplet tonerów do odbioru telewizji naziemnej, kablowej i satelitarnej.

4.Udogodnienie w postaci Smart TV

Od kilku lat telewizory nie służą już wyłącznie do oglądania.  Coraz częściej za ich pośrednictwem korzystamy z internetu. Inteligentny Smart TV nie tylko łączy nas z siecią, ale zapewnia wgląd do takich aplikacji jak Ipla czy Player. Dzięki Smart TV możemy również otwierać przeglądarkę internetową i łączyć się ze swoim telefonem. Istotny jest także dostęp do  usług streamingowych, takich jak Strefa VOD UHD u Samsunga i Filmbox Live u LG.

 

Wysokiej jakości obraz, możliwość zatrzymania filmu w dowolnym momencie i dostęp do największych wypożyczalni filmowych – brzmi kusząco, prawda? Ostatnie lata to czas intensywnej pracy nad ulepszeniem technologii 4K. A wszystko po to, by każdy z nas w domowym zaciszu mógł poczuć się jak w prawdziwym kinie.

Krystaliczna jakość obrazu – wybieramy telewizor 4K
5 z 1 głosów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW