Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Koszty pożyczki: czym jest opłata operacyjna?

Opłata operacyjna i inne koszty pożyczki
Opublikowane: 28 kwietnia 2017 o 20:00   /   przez   /   komentarze (0)

Jeżeli zdecydowaliśmy się na zaciągnięcie pożyczki długoterminowej, powinniśmy dokładnie oszacować jej koszty. Uzyskana kwota to tylko część zadłużenia, które będziemy musieli spłacić pożyczkodawcy. Aby uniknąć niemiłych niespodzianek, warto wiedzieć, czym jest opłata operacyjna oraz pozostałe elementy składające się na całkowity koszt pożyczki.

Przede wszystkim umowa pożyczki

Bez względu na to jaki rodzaj pożyczki wybraliśmy, powinniśmy dokładnie zapoznać się z warunkami umowy. Jeżeli jest ona dla nas niejasna, pożyczkodawca zwleka z udzieleniem odpowiedzi na nurtujące nas pytania lub odpowiada w sposób niezrozumiały, nie podpisujmy jej. Lepiej wycofać się w porę, niż później borykać się ze zbyt wysokimi ratami.

Kto pyta, nie błądzi

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję odnośnie wyboru pożyczkodawcy, dobrze zapoznać się z terminami, które pomogą nam w oszacowaniu całkowitego kosztu zadłużenia i porównaniu poszczególnych ofert. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na poniższe terminy:

Całkowita kwota pożyczki:

kwota pożyczki, którą firma finansowa przekazuje klientowi;

Całkowity koszt pożyczki:

suma wszystkich kosztów jakie musimy ponieść by otrzymać wnioskowaną kwotę;

Całkowita kwota do zapłaty:

suma całkowitego kosztu pożyczki i całkowitej kwoty pożyczki;

Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO):

informująca o całkowitym koszcie pożyczki. Więcej o RRSO możesz przeczytać w naszym poprzednim artykule.

Pożyczka Ekredycik

Jakie czynniki wpływają na całkowity koszt pożyczki?

Instytucje finansowe i pozabankowe nastawione są na osiągnięcie zysku. Co oczywiste, nie pożyczają pieniędzy za darmo. W każdej umowie powinniśmy znaleźć dokładną kalkulację kosztów naszej pożyczki. Mogą się na nią składać oprocentowanie (w przypadku ekredycik.pl oprocentowanie pożyczki jest równe dwukrotności odsetek ustawowych), prowizja, ubezpieczenie, opłata rejestracyjna, opłata za obsługę w domu, opłata operacyjna i wiele innych.

Niektóre opłaty płatne są jednorazowo, inne bywają doliczane do miesięcznej raty, pozostałe będziemy musieli uregulować pod koniec okresu umowy. Każdy z elementów, wraz z zasadami spłaty, powinien być szczegółowo opisany w umowie, gdyż może znacząco wpływać na całkowity koszt naszego zadłużenia.

Opłata operacyjna – co to takiego?

Mówiąc prostym językiem, opłata operacyjna to wynagrodzenie pożyczkodawcy za wszelkie czynności związane z obsługą umowy pożyczki, w tym obsługę spłat i monitorowanie ich terminowości. Wysokość opłaty uzależniona jest przede wszystkim od kwoty udzielonej pożyczki oraz od okresu trwania umowy.

W przypadku pożyczki spłacanej w miesięcznych ratach opłata operacyjna rozłożona bywa proporcjonalnie na okresy miesięczne, a jej uiszczenie jest obowiązkowe w ostatnim dniu każdego miesięcznego okresu rozliczeniowego. Jeżeli zaciągnęliśmy pożyczkę spłacaną jednorazowo, opłata operacyjna naliczana jest w momencie wykonania usługi, to znaczy na koniec okresu obowiązywania pożyczki.

W skład opłaty operacyjnej mogą wchodzić także dodatkowe koszty. Przykładowo, jeżeli pożyczkobiorca zalega z płatnościami, pożyczkodawca może obarczyć go kosztami związanym z przeprowadzanymi czynnościami windykacyjnymi (począwszy od wysyłanych ponagleń, na współpracy z firmami windykacyjnymi skończywszy).

Pożyczaj z głową

Zaciąganie pożyczki to prosty i szybki sposób uzyskania dodatkowych pieniędzy. W ekredycik.pl możesz zrobić to nawet sms-em. Najważniejsze to jednak zapoznać się z wszelkimi dodatkowymi opłatami zawartymi w umowie, które w znaczący sposób wpływają na wysokość naszej raty.

Skorzystaj z kalkulatora i weź pożyczkę!

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW