Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Jak sprawdzić swój BIK, BIG, KRD i ERIF?

Jak sprawdzić swoje zadłużenie
Opublikowane: 20 marca 2017 o 12:30   /   przez   /   komentarze (0)

Nim pomyślisz o zaciągnięciu jakiekolwiek pożyczki, powinnaś upewnić się, że pozwala na to nie tylko twój portfel, ale także dotychczasowa historia kredytowa. Banki oraz zaufane instytucje finansowe przed udzieleniem pożyczki sprawdzają twoje rejestry w bazach informacji kredytowej i gospodarczej. Zobacz, jak w prosty sposób sprawdzić zadłużenie w BIK, KRD, ERIF i BIG InfoMonitor.

Pytanie naszej czytelniczki: Jak sprawdzić, czy jestem w KRD, BIK, BIG InfoMonitor i ERIF?

Pani Janina, 43-letnia nauczyciela z Bytomia, chciała złożyć wniosek o pożyczkę ratalną w wysokości 5 000 zł. Jej spłata miała być rozłożona na 30 miesięcy. Przygotowując się do złożenia wniosku, pani Janina natknęła się na informacje o tym, że przed decyzją o przyznaniu pieniędzy, pożyczkodawca oceniając jej zdolność kredytową, sprawdzi dokładnie jej poprzednie zadłużenia w systemach baz danych takich jak: BIK, BIG InfoMonitor, KRD oraz ERIF.

Nasza czytelniczka, która kilka lat temu spłaciła kredyt mieszkaniowy, pamięta, że nie zawsze udawało się jej spłacać raty kredytu w odpowiednim czasie. Dlatego też zastanawia się, czy widnieje w którejś z baz informacji kredytowej lub gospodarczej jako dłużnik. Przed złożeniem wniosku, pani Janina poprosiła nas o wyjaśnienie, w jaki sposób może samodzielnie sprawdzić swoje zadłużenie.

Jak sprawdzić, czy jestem w BIKu?

Do Biura Informacji Kredytowej trafiają informacje na temat przebiegu spłaty zadłużenia przez każdą osobę, która kiedykolwiek:

  • zaciągnęła kredyt,
  • posiadała kartę kredytową,
  • posiadała linię debetową w banku.

Posiadanie historii kredytowej w BIK może być bardzo pożądane przez banki czy inne instytucje finansowe, które rozważają udzielenie ci pożyczki lub kredytu – oczywiście tej pozytywnej historii kredytowej. Niestety odnotowywane w BIK opóźnienia w spłacie rat zobowiązań finansowych będą rzutować na decyzję kolejnego pożyczkodawcy i najprawdopodobniej spowodują odrzucenie twojego wniosku o kredyt lub pożyczkę.

Aby sprawdzić swoją historię w BIKu, wystarczy wejść na oficjalną stronę www.bik.pl. Zgodnie z prawem, raz na 6 miesięcy możesz bezpłatnie pobrać raport na temat swojego statusu w BIK. Każdy dodatkowy raport, wraz z przeprowadzonym przez BIK scoringiem, będzie płatny.  Aby wyciągnąć z BIKu swój raport, instytucja będzie musiała potwierdzić twoją tożsamość. W tym celu poproszona zostaniesz o przesłanie skanu swojego dowodu osobistego. Platforma BIK będzie prosić cię także o założenie konta w systemie – sama rejestracja nie powinna żądać od ciebie ponoszenia żadnych opłat.

Pożyczka Ekredycik

KRD – jak sprawdzić?

Krajowy Rejestr Długów to instytucja, która monitoruje twoje długi znacznie szerzej niż BIK. Nic więc dziwnego, że pożyczkodawcy pozabankowi chętnie korzystają z danych w nim zebranych, aby zweryfikować twoją wiarygodność jako potencjalnego pożyczkobiorcy. Do KRD możesz zostać wpisany za zwłokę z zapłatą mandatów, opóźnieniem w spłacie za rachunek za telefon czy też niepłaceniem czynszu.

Aby sprawdzić swój KRD, wejdź na oficjalną stronę internetową: konsument.krd.pl. Załóż konto w systemie i pobierz raport na temat swojego zadłużenia lub też jego braku. Tu także system będzie wymagał potwierdzenia twojej tożsamości poprzez przesłanie skanu dowodu osobistego na podany adres. Korzystając z podstawowych funkcji systemu, nie ponosisz żadnych kosztów i podobnie, jak w przypadku BIKu, masz możliwość pobrania bezpłatnego raportu na temat siebie raz na 6 miesięcy.

BIG InfoMonitor i ERIF – jak sprawdzić?

Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor oraz ERIF oferują usługi zbierania informacji gospodarczych o nierzetelnych dłużnikach, ale także osobach spłacających swoje zobowiązania regularnie. Jak zawsze, wpisy świadczące o twojej terminowości w spłacie zobowiązań mogą pomóc ci uzyskać pozytywną decyzję pożyczkodawcy. Biura Informacji Gospodarczej wzajemnie ze sobą konkurują, dlatego też może zdarzyć się sytuacja, że mimo, iż nie znajdujesz się na liście dłużników jednego, twoje nazwisko może zostać obciążone negatywną historią w innym. Dlatego też ważne jest, aby sprawdzić każdą bazę danych gospodarczych, do których wierzyciel mógł zgłosić cię jako nierzetelnego dłużnika.

Aby sprawdzić swój ERIF, wystarczy bezpłatnie zalogować się na stronie infoKonsument.pl i wybrać usługę „Sprawdź siebie”. Tu także raz na 6 miesięcy masz możliwość pobrania darmowego raportu o stanie swojej historii kredytowej. Otrzymanie dokumentu uzależnione będzie od potwierdzenia swojej tożsamości przez wysłanie skanu lub zdjęcia dowodu osobistego.

Sprawdzanie BIG InfoMonitor wygląda analogicznie do innych baz informacji gospodarczej. Strona internetowa, z której pobrać możesz darmowy raport o sobie to: big.pl/konsument.

Jeżeli w trakcie zbierania informacji kredytowych i gospodarczych o sobie, napotkasz na niewłaściwe lub nieaktualne dane, powinnaś natychmiast rozpocząć proces ich skorygowania, aby nie zniweczyć swoich szans na otrzymanie pożyczki.

Skorzystaj z kalkulatora i weź pożyczkę!

Jak sprawdzić swój BIK, BIG, KRD i ERIF?
3.5 z 2 głosów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW