Newsletter subscribe

Wydawaj z głową

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?

Jak oszczędzać pieniądze na jedzeniu?
Opublikowane: 7 grudnia 2016 o 12:24   /   przez   /   komentarze (0)

Wydatki na jedzenie stanowią zwykle jedną z najistotniejszych pozycji kosztownych w domowym budżecie. Wprawdzie nie można z niego zrezygnować, nie warto również z ekonomicznych względów decydować się na wycieńczające diety. Działanie takie przyniesie więcej szkody niż pożytku. Jak zatem oszczędzać na jedzeniu?

Pomysłów na oszczędności jest wiele, jednak nie wszystkie sprawdzają się w odniesieniu do każdego gospodarstwa domowego. Kierując się poniższymi zasadami, można nieco ulżyć napiętemu zwykle budżetowi domowemu.

1. Planuj posiłki

Dobrym zwyczajem, który korzystnie odbija się na stanie portfela, jest niewątpliwie planowanie posiłków. Działanie takie pozwala uniknąć konieczności pozbycia się psujących się produktów czy wyrzucenia przygotowanych w zbyt dużej ilości posiłków. Planowanie pozwala ponadto oszczędzić sporo czasu, co również może korzystnie wpływać na sytuację finansową.

2. Nie idź na łatwiznę

Lenistwo niestety jest bardzo kosztowne. Korzystając z gotowych produktów, które wymagają jedynie odgrzania lub zmieszania z innymi składnikami, jest bardzo kosztowne. Mowa tu chociażby o mrożonkach, gotowych sosach, mieszankach przypraw itp. Samodzielnie przygotowany sos będzie niewątpliwie zdrowszy i nawet 50% tańszy. Bardzo podobnie jest z mieszankami przypraw. Kosztowną drogą na łatwiznę jest również kupowanie kanapek na lunch w firmowej stołówce, niezdrowych przekąsek w automatach… Wszystko można przygotować w domu za ułamek ceny oryginalnej.

3. Korzystaj z promocji i wyprzedaży

Dyskonty niezaprzeczalnie opanowały nasz kraj, jednak mimo wszystko wiele osób wstydzi się robić zakupy w tanich sklepach. Wielu wspiera też lokalne biznesy, co jest bardzo szlachetne, lecz niekoniecznie rozsądne z punktu widzenia domowego budżetu. Chcąc oszczędzić jak najwięcej, warto na bieżąco przeglądać gazetki z ofertami wielu sklepów, porównywać ceny i korzystać z wszelkich promocji czy wyprzedaży. Wiele sklepów oferuje produkty z krótkim terminem przydatności za naprawdę nieduże pieniądze, często premiowane jest też kupowanie produktów w większej ilości – warto rozważyć i takie pomysły na oszczędności.

4. Kupuj tylko to, czego potrzebujesz

Korzystanie z promocji niesie ze sobą szansę na wypracowanie niemałych oszczędności, jednak z drugiej strony dla wielu bywa zgubne. By uniknąć pokusy i nie kupować produktów, które nie są potrzebne, warto do sklepu wybierać się z listą zakupów. Dzięki takiemu działaniu żaden istotny zakup nie zostanie pominięty, a ryzyko niepotrzebnych wydatków zostanie ograniczone do minimum. Plusem nie do przecenienia jest również niemałą oszczędność czasu.

5. Unikaj jedzenia na mieście

Spotykanie się ze znajomymi na mieście, jedzenie lunchu w przerwie w pracy w okolicznej knajpce, niedzielne obiady w restauracji – wszystkie te okoliczności są niewątpliwie przyjemne, jednak dość kosztowne. Redukując takie wyjścia do minimum można oszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Marże w lokalach gastronomicznych są na ogół bardzo wysokie. Bardzo często wypada również zostawić napiwek, co jeszcze bardziej podnosi koszt takiego wyjścia.

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW