Newsletter subscribe

Wydawaj z głową

E-korepetycje czy tradycyjne lekcje? Co wybrać dla dziecka?

E-korepetycje czy tradycyjne lekcje? Co wybrać dla dziecka?
Opublikowane: 24 września 2017 o 11:00   /   przez   /   komentarze (0)

Lekcje w domu ucznia, e-korepetycje, a może szkoła oferująca zajęcia pozalekcyjne? Jako rodzic, masz do wyboru całkiem sporo możliwości. Zwykle jednak dodatkowe nauczanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jak ocenić, czy „korki” rzeczywiście są dziecku potrzebne? Jak wybrać takie, które nie obciążą zwykle domowego budżetu?

Początek roku szkolnego wiąże się z wieloma wydatkami. Bardzo wielu rodziców decyduje się na korepetycje i lekcje dodatkowe, mające ułatwić dziecku naukę przedmiotu, którym się pasjonuje, z którym ma kłopoty lub który będzie zdawało na maturze. Dodatkowa edukacja wiąże się zwykle ze sporym wydatkiem. Czym się kierować w wyborze zajęć, aby były to dobrze wydane pieniądze?

Kiedy dziecko potrzebuje korepetycji?

Dawniej korepetycje były przede wszystkim domeną słabszych uczniów, którzy nie radzili sobie z materiałem lub takich, którzy musieli nadrabiać zaległości (np. po dłuższej chorobie). Obecnie korepetycje stały się powszechne: decydują się na nie również rodzice uczniów zdolnych, nie mających trudności z opanowaniem materiału. To doskonały sposób na rozwijanie pasji i zdolności dziecka.

Korepetycje pozwalają uporządkować materiał oraz opanować go w tempie dostosowanym do możliwości ucznia. Nie wykluczają jednak jego indywidualnej pracy. Wręcz przeciwnie – jeśli uczeń nie pracuje samodzielnie (w szkole i w domu, poza korepetycjami), nawet najlepszy korepetytor nie zapewni zadowalających postępów w nauce. Będąc rodzicem, zwróć więc uwagę na systematyczną naukę własną dziecka. Jeżeli będziesz starał się przerzucić na korepetytora obowiązek dyscyplinowania Twojej pociechy – prawdopodobnie wydasz pieniądze na marne.

Tradycyjna nauka, a może e-korepetycje?

Masz do wyboru wiele możliwości zorganizowania dodatkowych lekcji dla dziecka. Obecnie dużą popularnością cieszą się e-korepetycje, czyli nauka przez Internet, np. przy użyciu Skype’a lub innego wideokomunikatora. Pozwala to oszczędzić sporo czasu (a często również pieniędzy). Dziecko widzi swojego nauczyciela i rozmawia z nim w czasie rzeczywistym. Korepetytor ma możliwość uatrakcyjnienia nauki poprzez wysyłanie uczniowi linków z materiałami do nauki (artykułami, zdjęciami, planszami itp.).

Zarówno lekcje, jak i zapłata za nie może wówczas odbywać się bez wychodzenia z domu. Internet daje możliwość znalezienia korepetytora (a nawet środków pieniężnych na korepetycje!) bez ruszania się z fotela. Dobrym przykładem jest łatwy do wypełnienia wniosek pożyczkowy online, dzięki któremu zaoszczędzisz sporo czasu na stanie w kolejkach.

E-korepetycje i lekcje w domu – ile to kosztuje?

Koszt całorocznych korepetycji z jednego przedmiotu to spory wydatek. Sumy mnożą się, jeśli mamy więcej dzieci (lub potrzebują lekcji z kilku przedmiotów). Do najdroższych (ale też najpopularniejszych i najbardziej przydatnych) należą zajęcia dodatkowe z języka obcego i matematyki. Godzina zajęć ze studentem to koszt od 20 do 60 zł (zależnie od przedmiotu). Stawki profesjonalnego nauczyciela mogą sięgać ok. 70-80 zł. Jeszcze droższe są zajęcia z języka z native speakerem lub pakiet zajęć w szkole językowej.

Pamiętaj, że w tym przypadku najtańsza opcja nie oznacza wcale najlepszej. Nie warto płacić za korepetycje, podczas których nauczyciel będzie czytał uczniowi podręcznik, albo prowadził długie, monotonne wykłady. Dowiedz się, jakimi metodami pracuje korepetytor – powinny być różnorodne i możliwie najbardziej angażujące dziecko do współpracy. Masz prawo pytać o jego doświadczenie w udzielaniu lekcji oraz wykształcenie.

Cenę pojedynczych zajęć należy przemnożyć przez ich częstotliwość w tygodniu, miesiącu i całym roku szkolnym. Całoroczna nauka może wówczas kosztować nawet 2-3 tys. złotych. Wielu korepetytorów i szkół prywatnych (np. językowych) życzy sobie opłat z góry. W sytuacji, gdy ciężko nam dopiąć domowy budżet, korzystnym rozwiązaniem może okazać się bezpieczna pożyczka online. Warto pomyśleć o tym rozwiązaniu, biorąc pod uwagę, że inwestujemy w przyszłość naszego dziecka.

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW