Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Czy dochód z wynajmu wpływa na zdolność kredytową?

Czy dochód z wynajmu wpływa na zdolność kredytową?
Opublikowane: 30 kwietnia 2017 o 07:00   /   przez   /   komentarze (0)

Czy dochód z wynajmu mieszkania może poprawić zdolność kredytową pożyczkobiorcy? Przede wszystkim zależy to od tego, czy mieszkanie nie jest obciążone hipoteką. Właśnie z tym pytaniem zwróciła się do nas nasza czytelniczka, której spróbujemy pomóc.

Choć są to dwie odrębne kwestie, banki oraz instytucje finansowe niechętnie udzielają pożyczek osobom, które obciążyły już swoją nieruchomość hipoteką. Pieniądze z wynajmu mieszkania można jednak dopisać do swojego miesięcznego dochodu netto, oprócz innego podstawowego źródła utrzymania pochodzącego z pracy lub świadczenia socjalnego.

Pytanie naszej czytelniczki: czy dochód z wynajmu poprawi moją zdolność kredytową?

Pani Laura, lat 33 spłaca właśnie kredyt hipoteczny na mieszkanie. W ostatnim czasie, z powodu redukcji etatów, została zwolniona z salonu kosmetycznego, w którym pracowała. Niestety ilość rachunków i koszty utrzymania dużego mieszkania powoli przerastają możliwości finansowe jej i jej męża. Dlatego też w ostatnim czasie pani Laura i jej mąż postanowili z powrotem przeprowadzić się do teściów.

Swoje nowe mieszkanie postanowili wynająć, co pomoże im w trudnej, jak ma nadzieje nasza czytelniczka, przejściowej sytuacji finansowej. Pani Laura, aby podratować domowy budżet, postanowiła złożyć wniosek o pożyczkę w wysokości 3000 zł. Chciałaby ją spłacić w 12 miesięcy. Pytanie naszej czytelniczki jest następujące: czy posiadanie dodatkowego źródła dochodu, jakim jest dochód z wynajmu mieszkania, poprawi jej zdolność kredytową?

Czy dochód z wynajmu może stanowić główne źródło dochodu?

Na to pytanie jest wiele odpowiedzi. Niektóre banki oraz instytucje finansowe uznają, że wynajem mieszkania można traktować jako podstawowe źródło stałego dochodu na równi z dochodem z wykonywanej pracy czy świadczeniem z ZUS. Banki zwykle, mimo uznania wynajmu jako zabezpieczenie spłaty pożyczki, wymagają przedstawienia umów lub zeznań podatkowych wykazujących ciągłość dochodów z tego tytułu. Inni pożyczkodawcy z kolei w ogóle nie biorą pod uwagę tego typu źródła dochodu jako stałego zarobku.

Pożyczka EkredycikW przypadku naszej czytelniczki występuje jednak jeszcze jeden problem banki bardzo często obniżają zdolność kredytową przez posiadanie hipoteki na mieszkaniu. Stąd też pani Laura może mieć problem z otrzymaniem kredytu lub pożyczki w banku.

Jak poprawić zdolność kredytową przy wynajmie mieszkania u pożyczkodawcy pozabankowego?

Choć niektóre instytucje finansowe nie uznają wynajmu mieszkania jako głównego zabezpieczenia przy umowie pożyczki, pieniądze pochodzące z tego źródła mogą stanowić dodatkowe zabezpieczenie. Kwotę taką przy wypełnianiu wniosku o pożyczkę online wystarczy doliczyć do miesięcznego przychodu, która wykaże zdecydowanie lepszą sytuację finansową, a co za tym idzie zmniejszy ryzyko finansowe pożyczkobiorcy.

Problemem pani Laury może być fakt, że aby wnioskować o pożyczkę pozabankową online, musi posiadać ona przynajmniej jedno stałe źródło dochodu, które pochodziłoby z umowy o pracę, umowy o dzieło, umowy zlecenia czy też z własnej działalności gospodarczej (rolnej) lub świadczenia z ZUS. Zatem przeszkodą w udzieleniu pożyczki pani Laurze będzie jej pozostawanie na bezrobociu. Jeżeli udałoby jej się znaleźć pracę, dodatkowe fundusze pochodzące od najemców lokalu mogłyby zostać wliczone do miesięcznego dochodu netto.

Skorzystaj z kalkulatora i weź pożyczkę!

Czy dochód z wynajmu wpływa na zdolność kredytową?
3 z 4 głosów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW