Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

Chcę wziąć pożyczkę. Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?

Opublikowane: 11 sierpnia 2017 o 16:48   /   przez   /   komentarze (0)

Pożyczka to dziś normalna rzecz, ale decyzja o jej udzieleniu zależy od Twojej zdolności kredytowej. Każdy z nas może w wolnej chwili udać się do placówki banku lub złożyć wniosek pożyczkowy przez Internet. Wielu klientów jednak nie wie, że pożyczkodawca może wymagać dodatkowych dokumentów potwierdzających naszą wiarygodność, zanim udzieli nam pożyczki.

Kto może mieć problem z zaciągnięciem pożyczki?

Niską zdolność kredytową posiadają ludzie młodzi, którzy na początku kariery zawodowej mają niskie dochody i brak historii kredytowej. Kolejną grupą są klienci zarabiający wyższe kwoty, o dłuższym stażu pracy, ale posiadający już inne zobowiązania (karty kredytowe, kredyty, pożyczki), które obniżają ich wiarygodność.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Zdolność kredytowa to wypadkowa wielu czynników. Są nimi głównie miesięczne opłaty, liczba osób na utrzymaniu i wysokość pensji. Instytucje finansowe mają swoje sposoby na określenie Twojej zdolności finansowej. Oferty firm pożyczkowych zwykle mają mniejsze wymagania niż duże banki. Jeden pożyczkodawca może odmówić udzielenia kredytu, ale inny zaakceptuje Twój wniosek.

Jeżeli już wykorzystałeś wszystkie możliwości, a każdy wniosek o pożyczkę został odrzucony, weź sprawy w swoje ręce i zwiększ swoją wiarygodność. Poniżej przedstawiamy 5 skutecznych sposobów, jak poprawić zdolność kredytową.

1. Spłać inne zobowiązania

Jeśli posiadasz inne pożyczki lub kredyty, ważne jest, aby spłacić je przed złożeniem wniosku o kolejną pożyczkę. Podczas szacowania zdolności kredytowej takie obciążenie negatywnie wpływa na Twoją wiarygodność, ponieważ pożyczkodawca ma świadomość comiesięcznych rat, które musisz spłacać. Mowa tutaj nawet o najdrobniejszych kwotach. Każda złotówka, 50 czy 100 złotych spłacanej raty potrafi obniżyć zdolność
o kilka – kilkanaście procent. To bardzo dużo, szczególnie, gdy granica pomiędzy zaakceptowaniem a odrzuceniem wniosku jest niewielka. Pożyczkę przez Internet często możesz wziąć dopiero, gdy spłacisz inne zobowiązania. Takie rozwiązanie chroni zarówno Ciebie, jak i pożyczkodawcę.

2. Dłuższy okres kredytowania

Wydłuż okres kredytowania innych zobowiązań. Takie działanie pozytywnie wpłynie na przychylność podczas składania wniosku o pożyczkę. Spowoduje to obniżenie miesięcznej raty oraz zwiększenia prawdopodobieństwa uzyskania pożyczki.

Pożyczki internetowe pozwalają w łatwy i szybki sposób zmienić wielkość raty oraz okresu kredytowania.

Pamiętaj jednak – nie zaciągaj kolejnej pożyczki przed spłatą obecnej. Nie bierz na siebie zbyt wielu zobowiązań, aby nie wpaść w spiralę długów.

3. Zarobki

Pożyczkodawca przy ocenie zdolności kredytowej zwraca uwagę przede wszystkim na wysokość zarobków, które mają duży wpływ na wielkość pożyczki oraz na walutę, w której się zarabia. Im stabilniejsza waluta, tym większe szanse na pożyczkę. Równie istotne jest miejsce oraz forma pracy, a także Twój wiek.

4. Brak umowy o pracę nie przekreśla szansy

Najlepszym klientem dla pożyczkodawcy jest osoba posiadająca stałe zatrudnienie, czyli umowę o pracę na czas nieokreślony. Jeśli wykonujesz pracę na umowę zlecenie, o dzieło lub masz umowę o pracę na czas określony – nie przekreśla to Twojej szansy. Jednak w takim wypadku pożyczkodawca może wymagać potwierdzenia wpływu środków pieniężnych z ostatnich kilku miesięcy pracy.

Atutem pożyczek internetowych jest ograniczenie biurokracji. Wpływa to na szybsze uzyskanie pożyczki w porównaniu do placówek stacjonarnych.

5. Historia kredytowa

Pożyczkodawca dokładnie sprawdzi Twoją zdolność kredytową. Jedną z metod jest wgląd do historii kredytowej w bazie BIK. Bez takiej historii możesz być „klientem wysokiego ryzyka”, ale jest na to sposób.

Często stosowaną metodą na podwyższenie wiarygodności jest zakup sprzętu na raty (AGD, RTV itp.) kilka miesięcy przed złożeniem wniosku (nawet o niskiej kwocie) i regularne spłacanie zakupu. Pożyczkodawca patrzy wtedy przychylnym okiem na historię kredytową, która pokazuje terminową spłatę rat, a Twoja wiarygodność wzrasta.

Nie poddawaj się: nawet gdy Twoja zdolność kredytowa jest niewielka, nie oznacza to, że nie masz szans na wymarzoną pożyczkę.

Chcę wziąć pożyczkę. Jak zwiększyć swoją zdolność kredytową?
5 z 3 głosów.

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW