Newsletter subscribe

Wydawaj z głową

Centralne ogrzewanie na gaz, węgiel czy na prąd? – porównanie kosztów

Centralne ogrzewanie - czy może być tanie?
Opublikowane: 24 stycznia 2018 o 11:05   /   przez   /   komentarze (0)

Gdy nadchodzi zima, wiele osób zastanawia się, jak tanio i ekologicznie ogrzać mieszkanie. Centralne ogrzewanie podłączone do sieci miejskiej jest niewątpliwie najlepszym rozwiązaniem, jednak nie każdy ma taką możliwość. Ty też zadajesz sobie pytanie, jaka instalacja C.O. będzie dla Ciebie najkorzystniejsza? Poznaj wady i zalety ogrzewania na gaz, węgiel i prąd!

Przestarzałe instalacje C.O. nie tylko generują wysokie koszty, ale też bywają bardzo szkodliwe dla środowiska. Coraz więcej miast w Polsce zimą boryka się z problemem smogu. Jeśli i Ty masz w domu stary piec, nie wahaj się go wymienić! Sprawdź, jaki rodzaj ogrzewania najlepiej będzie odpowiadał Twoim potrzebom.

Centralne ogrzewanie na gaz

Jednym z najpopularniejszych paliw służących do ogrzewania domów jednorodzinnych i mieszkań jest gaz ziemny. Takie rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet. Po pierwsze, kotły gazowe działają bezobsługowo, cechuje je duża bezawaryjność i są odpowiednio zabezpieczone przez producentów. Ponadto gaz dostarczany jest rurociągiem i nie musisz się martwić o jego dostawy. Jego spalanie nie wytwarza też wielu zanieczyszczeń. Po włączeniu ogrzewania możesz więc całkowicie o nim zapomnieć.

Kolejną zaletą ogrzewania gazowego jest to, że istnieje wiele firm zajmujących się montażem i konserwacją kotłów gazowych. Ich ceny również nie są zbyt wygórowane. Koszt kotła gazowego wynosi od 2 do 5 tysięcy złotych. W górnej granicy tego przedziału plasują się piece kondensacyjne. Choć są nieco droższe od tych zwykłych, pozwalają zaoszczędzić pieniądze na rachunkach, gdyż zużywają mniej gazu.

Centralne ogrzewanie na gaz ma też pewne wady. Pierwszą z nich są wahania cen tego paliwa. Co więcej, jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, musisz przyłączyć go do istniejącej sieci gazowej. Generuje to dodatkowe koszty – nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Jeśli Twój dom jest bardzo oddalony od sieci miejskiej, może okazać się to niemożliwe. Wtedy alternatywą staje się instalacja C.O. zasilana gazem płynnym. Jest to jednak bardzo kosztowna inwestycja. Wiąże się ona z instalacją specjalnego zbiornika i przyłączeniem go do budynku. Cena instalacji może wynieść nawet do kilkunastu tysięcy złotych.

Ogrzewanie domu węglem – czy warto?

Węgiel jest jednym z najtańszych paliw wykorzystywanych do ogrzewania domu. Jednak jeśli posiadasz piec węglowy, przyczyniasz się do zanieczyszczenia środowiska. Emituje on bardzo duże ilości dwutlenku węgla do atmosfery, co wpływa na jakość powietrza w Twoim otoczeniu. Jeśli masz taki piec, musisz pamiętać o regularnym oczyszczaniu go z sadzy i popiołu. Wymaga też stałego uzupełniania paliwa i nie możesz pozostawić go zupełnie bez nadzoru.

Rosnące problemy ze smogiem sprawiły, że powstały programy dofinansowujące wymianę przestarzałych pieców węglowych. Wysokość kwoty, którą można uzyskać, zależy od środków, którymi dysponuje dane miasto. Dopłata wynosi przeważnie od 50 do 80% kosztów zakupu i montażu nowego pieca. Może być to zarówno instalacja C.O. na gaz, prąd, jak i korzystająca z odnawialnych źródeł energii.

Ogrzewanie elektryczne – czy faktycznie najdroższe?

Wokół ogrzewania elektrycznego narosło wiele mitów. Uważane jest ono za najdroższe. Jednak, choć faktycznie miesięczny koszt ogrzewania domu prądem będzie wyższy niż gazem ziemnym lub węglem, takie rozwiązanie ma wiele korzyści.

Najważniejszą zaletą ogrzewania elektrycznego są łatwo dostępne i tanie grzejniki. Cechuje je duża bezawaryjność, co sprawi, że posłużą Ci przez wiele lat. Nie wymagają one budowy kotłowni i nie zajmują wiele miejsca. Dzięki temu koszty ich założenia będą bardzo niskie. Jest to też rozwiązanie przyjazne dla środowiska.

Kolejnym plusem ogrzewania elektrycznego, jest możliwość zmiany taryfy na taką, która gwarantuje niższe ceny w nocy i w weekendy. Warto więc wybrać piece akumulacyjne, które będą pracować w nocy, akumulować ciepło i ogrzewać mieszkanie przez całą dobę. Cena takiego urządzenia waha się od 800 do nawet 1500 zł.

Jeśli w Twoim domu znajdują się stare piece kaflowe, zastanów się nad wyposażeniem ich w grzałki elektryczne. Kosztują one poniżej 700 złotych. Piece świetnie utrzymują ciepło, więc jeśli nagrzeją się w czasie działania tańszej taryfy, będą ciepłe przez cały dzień.

Pamiętaj, że na całkowite koszty ogrzewania składa się wiele czynników. Zależą one m. in. od powierzchni domu, materiałów, z których go wykonano i izolacji. Ważne są też wahania w cenach paliw, na które nie mamy wpływu. Przestarzała instalacja C.O. będzie Cię jednak sporo kosztować. Możesz znacznie zmniejszyć miesięczne rachunki, jeśli wymienisz ją na nowszy i bardziej oszczędny model. To inwestycja, która jednorazowo sporo kosztuje, ale przeciągu kilku lat zwróci się z nawiązką.

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW