Newsletter subscribe

Wydawaj z głową

5 sposobów jak zaoszczędzić na paliwie

5 sposobów jak zaoszczędzić na paliwie
Opublikowane: 7 grudnia 2016 o 12:24   /   przez   /   komentarze (0)

Posiadanie samochodu to niewątpliwie duży komfort i oszczędność czasu. Niestety za luksus ten trzeba niemało płacić. Co zrobić, by zredukować podstawowy koszt związany z użytkowaniem samochodu? Jak zaoszczędzić na paliwie? Wbrew pozorom istnieje wiele sposobów, które w krótkim czasie pozwolą na istotne obniżenie spalania.

  1. Pozbądź się obciążenia

Im większe obciążenie, tym proporcjonalnie większe zużycie paliwa. Warto zatem pozbyć się z bagażnika wszystkich niepotrzebnych przedmiotów. Według szacunków, każde dodatkowe 100 kg zwiększa zużycie paliwa o około 6%!

„Paliwożerny” jest również bagażnik dachowy. Szacuje się, że jazda z bagażnikiem na dachu zwiększa pobór paliwa aż o 20%. Warto zatem korzystać z niego tylko w sytuacji, kiedy jest to rzeczywiście konieczne. Wożenie w bagażniku powietrza może być naprawdę kosztowne.

  1. Zadbaj o dobre ogumienie

Wielu kierowców nie przywiązuje zbyt dużej wagi do ogumienia własnego samochodu, a jest to bardzo istotnym i niestety kosztownym błędem. Dobre opony pozwalają bowiem zredukować zużycie paliwa o około 7-8%.

Dokonując zakupu opon, warto zwrócić uwagę na tzw. opór toczenia. Im jest on niszy, tym odpowiednio wyższe są potencjalne oszczędności. Dobrej klasy opony są niestety dość kosztowne, jednak koszt ich zakupu zwraca się w zwykle w przeciągu dwóch lat. Co więcej, opony klasy premium oferują dodatkowo znacznie wyższy poziom bezpieczeństwa, a na tym nigdy nie warto oszczędzać.

  1. Zadbaj o odpowiednie ciśnienie w oponach

Zastanawiając się, jak oszczędzić na paliwie, należy nie tylko pamiętać o wyborze dobrych opon, ale również o ich właściwym napompowaniu. Badania wskazują, że zdecydowana większość kierowców nie kontroluje systematycznie poziomu ciśnienia w kołach, co niestety niekorzystnie odbij się na ich portfelu. Ile kosztuje taka niedbałość? Wiele zależy od tego, jak bardzo ciśnienie opon odbiega od optymalnego poziomu. Niedopompowane koła skutkują na ogół wyższym poborem paliwa o kilka do nawet kilkunastu procent!

  1. Wyłączaj silnik podczas postoju

Pracujący silnik podczas postoju zużywa około 1 litra paliwa na godzinę. By zredukować niepotrzebne wydatki do minimum, zaleca się wyłączanie silnika za każdym razem, gdy planowany postój potrwa więcej niż pół minuty. Stanie w korku, przed przejazdem kolejowym, na światłach czy też oczekiwania na nadchodzących pasażerów – w każdym z tych przypadków warto się zastanowić nad wyłączeniem silnika. Korzyści płynące z takiego działania mogą być naprawdę zadowalające – szczególnie w przypadku kierowców, którzy dużo i często jeżdżą.

  1. Popracuj nad stylem jazdy

Zdecydowanie największy wpływ na zużycie paliwa ma styl jazdy kierowcy. Jazda na wysokich obrotach, niewłaściwe korzystanie ze skrzyni biegów, niepotrzebne i nagłe hamowanie, gwałtowne przyspieszanie… – wszystkie te działania niestety bardzo niekorzystnie odbijają się na spalaniu. Doskonaląc technikę jazdy, można zredukować spalanie średnio o kilkanaście procent. Warto zatem przejrzeć kilka poradników lub umówić się na lekcję ekonomicznej i ergonomicznej jazdy, gdzie dowiesz się jak zaoszczędzić na paliwie.

Oceń wpis!

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW