Newsletter subscribe

Wydawaj z fantazją

5 porad jak wybrać dobrą szkołę językową

Opublikowane: 6 kwietnia 2016 o 11:42   /   przez   /   komentarze (9)

Znajomość języków to dziś najważniejsza z zalet. Pomaga nawiązywać kontakty z obcokrajowcami, zrozumieć obcojęzyczną literaturę i przede wszystkim – jest warunkiem, który trzeba spełnić, by otrzymać wymarzoną pracę. W Krakowie etat czeka na mówiących po ukraińsku, rosyjsku czy chińsku. Pisaliśmy o tym tutaj. Dziś wyjaśniamy, dlaczego nie warto oszczędzać na nauce języka.

.

Określ swój poziom i potrzeby

Zanim zdecydujesz się, jaką formę nauki wybrać – zastanów się czego potrzebujesz. Rodzaj zajęć wpłynie na cenę. Jeśli interesują cię jedynie konwersacje – cena nie będzie wysoka, ale jeżeli potrzebujesz kompleksowej nauki (od pisania, przez czytanie, po mówienie) – zapłacisz zdecydowanie więcej. Zarówno za poświęcony czas nauczyciela, jak i za materiały, które będzie musiał ci dostarczyć.

W określeniu poziomu pomagają testy organizowane przez szkoły językowe. Elementem zapisów jest udzielenie odpowiedzi na kilkadziesiąt pytań. Po obliczeniu liczby uzyskanych punktów dowiadujesz się, na jakim poziomie aktualnie jest twoja znajomość języka. To pomaga wybrać grupę.

W przypadku nauki z korepetytorem ocena poziomu odbywa się bardzo indywidualnie. Możesz mu podpowiedzieć, co chcesz przyswoić, ale możesz też poprosić by sam, podczas konwersacji, sprawdził, co kuleje najmocniej.

„Zazwyczaj robimy to na pierwszych zajęciach. Chwilę rozmawiamy, chwilę piszemy, rozwiązujemy różne zadania. To pozwala mi ocenić nad czym trzeba popracować. Na końcu lekcji sugeruję, na co położyć największy nacisk. Jeśli kursant się zgadza to ustalamy plan działania na kolejne spotkania” – mówi Justyna, studentka Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie i jednocześnie korepetytorka.

Zaletą prywatnych lekcji jest dopasowanie toku nauczania do indywidualnych potrzeb.

„Pewnego razu zgłosił się do mnie dziennikarz, który miał w perspektywie wyjazd do Brukseli. Bardzo chciał podszlifować swój angielski. Od razu wiedziałam, że nasze zajęcia będą opierały się o politykę Unii Europejskiej. Poćwiczyliśmy język, ale głównie w oparciu o terminy gospodarcze, społeczne i polityczne” – dodaje Justyna. „Połączyliśmy przyjemne z pożytecznym”.

.

Wybór szkoły językowej

Na nauce nie warto oszczędzać, więc w tym wypadku nie cena powinna determinować wybór formy nauki. Korepetytor będzie dobry dla osób, które chcą w szybkim czasie opanować konkretną wiedzę i chcą elastycznych zajęć. Szkoła językowa kusi kreatywną nauką w grupie, doświadczonymi lektorami i bogactwem materiałów do nauki.

Wybierając szkołę językową – musisz być ostrożny. Na rynku jest ich wiele, każda oferuje „atrakcyjne formy nauczania za niewielką cenę”. Nie daj się na to nabrać. Nauka języka jest droga, ale to inwestycja, która bardzo szybko się zwraca.

Dobra szkoła językowa:

 • Najczęściej specjalizuje się w nauce jednego/dwóch języków,
 • Ma certyfikowaną i doświadczoną kadrę,
 • Jest ośrodkiem egzaminacyjnym,
 • Wchodzi w skład międzynarodowych stowarzyszeń językowych,
 • Surowo weryfikuje postępy swoich kursantów,
 • Ma nieposzlakowaną opinię.

.

Zła szkoła językowa:

 • Uczy kilkunastu języków,
 • Oferuje naukę w dużych grupach,
 • Nie sprawdza wiedzy swoich kursantów,
 • Nie oferuje dodatkowych materiałów do nauki,
 • Ma kadrę „z przypadku”,
 • Ma kiepskie oceny wśród tych, którzy już się tam uczyli.

.

Uwaga! Wiele szkół obniża ceny kursów lub oferuje naukę drugiego języka za darmo. Zastanów się: dlaczego? Czy nie chodzi o ściągnięcie jeszcze większej liczby słuchaczy? A może zainteresowanie jest małe?

„Wiele moich kursantów przyszło do mnie, bo rozczarowali się super ofertą znanej szkoły językowej. Niestety, najczęściej dobre ośrodki są bardzo drogie, a do tego miejsca w grupach kończą się jeszcze w dniu zapisów” – mówi Justyna.

.

5 rzeczy, o których musisz wiedzieć wybierając szkołę językową:

 1. Nauka w dużych grupach nie jest efektywna lub przebiega dużo wolniej. Nauczyciel musi dopasować poziom przekazywanej wiedzy do wszystkich, a zatem do najlepszych i do najsłabszych. Jest ryzyko, że w ciągu semestru w szkole językowej przyswoisz to, co na 3-4 spotkaniach indywidualnych z korepetytorem.

 1. Sprawdź, jakie kwalifikacje mają wykładowcy w szkole językowej. Nie wystarczy, że chcąc uczyć się angielskiego, twoje zajęcia poprowadzi rodowity Anglik. Osoba ucząca powinna mieć ciekawą osobowość, zacięcie pedagogiczne, duże doświadczenie i certyfikaty potwierdzające jej przygotowanie do zawodu.

 1. Certyfikaty powinna posiadać także sama szkoła. Dobrze, jeśli jest partnerem dużej międzynarodowej organizacji i ma możliwość przeprowadzania egzaminów, np. FCE czy CPE.

 1. Sprawdź, czy i w jaki sposób szkoła weryfikuje postępy swoich kursantów. Co jakiś czas powinieneś przystąpić do testu i sprawdzić, czego się nauczyłeś do tej pory. Uwaga! To nie może być tylko test pisemny. Dobra szkoła językowa sprawdzi jak piszesz i jak mówisz.

 1. Najważniejsze to sprawdzić, jakie opinie ma wybrana szkoła językowa. Dokładnie przejrzyj fora i opinie w Internecie. Korzystaj z doświadczenia innych.

Oceń wpis!

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW

 • 4 lipca 2016 o 13:52 Kalina

  Ostatnio szukałam szkoły, która prowadzi wakacyjne kursy z języka hiszpańskiego. Dzięki wyszukiwarce znalazłam szkołę z idealną ofertą dla mnie, w dobrej cenie i blisko domu. Polecam zajrzeć przed wyborem jakiejś szkoły.

  Odpowiedz
  • 26 lipca 2016 o 13:56 Ekredycik

   Na edukacji nie wolno oszczędzać, choć zawsze warto określać koszty przed tak dużą inwestycją :)Dzięki za komentarz i zapraszamy po więcej tipów.

   Odpowiedz
 • 5 września 2016 o 14:14 Anna

  Córka poszła do pierwszej gimnazjum, ale przezornie już w czerwcu zaczęłam jej szukać szkoły językowej, bo wiem że jak w gimnazjum zaczyna się język to dzieciaki są na tak różnym poziomie, że nie chcę żeby czuła się jakby odstawała od reszty. W podstawówce raczej miała słabego nauczyciela. Popytałam trochę znajomych, przeszłam się po mieście. Ania zaczyna niedługo angielski w empik school. Grupa nie będzie duża, a zajęcia dwa razy w tygodniu po południu więc chyba to nie będzie dla niej zbyt duże obciążenie. Z resztą zobaczymy jak to wyjdzie ale mam nadzieję, że jej się tam spodoba i że nauczą ją trochę więcej niż w szkole.

  Odpowiedz
 • 14 listopada 2016 o 11:39 Dawid

  Bardzo dobry artykuł, dziękuję! Jest dokładnie tak, jak piszecie – ciężko jest zorganizować wszystko tak, żeby kurs był na odpowiednim poziomie, dogodny cenowo, satysfakcjonujący pod względem grupy, lektora… Dużo tych czynników.

  Odpowiedz
 • 21 października 2017 o 13:58 Beata

  Skorzystałam z kursów angielskiego na WSB (Wyższa szkoła Bankowa). Ogólnie jestem bardzo zadowolona z prowadzenia zajęć, ale też koszt kursu jest zadowalający. Ciężko znaleźć dobrą szkołę, dlatego polecam tą, mam nadzieję, że pomogłam 🙂

  Odpowiedz
 • 29 grudnia 2017 o 00:45 Michał

  Polecam szkołę językową https://speak-up.pl/pl/o-nas/aktualnosci Wysoki poziom prowadzonych zajęć jest standardem. Podoba mi się podejście do osób uczących się. Nauczyciele są cierpliwi i dostosowują materiał do umiejętności. Co więcej namówiłam kolegę i on uczęszczał do tej szkoły na kursy pracownicze i również sobie chwalił. Polecam!

  Odpowiedz
 • 12 lipca 2018 o 12:48 Marta

  Właśnie tymi kryteriami kierowałam się podczas wybierania mojej szkoły językowej. Wybrałam się na darmową lekcję do szkoły Berlitz i zostałam z nimi na dłużej, bo mi się spodobało. I nawet nie przypuszczałam, że będę tak szybko widziała efekty. Za tydzień jadę na wakacje, w końcu będę miała okazję dłużej porozmawiać z obcokrajowcami, troszkę się stresuje, ale jednocześnie nie mogę doczekać.

  Odpowiedz
 • 8 listopada 2018 o 12:49 Gabrysiaoi

  Od roku uczę się angielskiego w szkole Berlitz i jestem bardzo zadowolona. wysoki poziom nauczania, zajęcia odbywają się w mniejszych grupach, więc nauczyciele mają dla nas dużo czasu. No i co dla mnie najważniejsze- na lekcjach dużo rozmawiamy w języku angielskim. Dzięki temu już nie wstydzę się rozmawiać po ang, tak jak kiedyś.

  Odpowiedz
 • 15 listopada 2018 o 12:16 Ula

  Z polecenia znajomych wybrałam szkołę Berlitz 🙂 Jestem z Wrocławia, na zajęcia mam niedaleko, więc 2 razy w tygodniu jeżdżę na lekcje angielskiego, które naprawdę sporo mi dają. Już zauważyłam, że znacznie zwiększył mi się zasób słownictwa i swobodniej mi się rozmawia.

  Odpowiedz