Newsletter subscribe

Tanie pożyczanie

5 porad, jak spłacić pożyczkę i spać spokojnie

Opublikowane: 29 maja 2017 o 10:47   /   przez   /   komentarze (1)

Jeżeli rozważasz zaciągnięcie pożyczki, pamiętaj, że najważniejsze są kroki, które podejmujesz jeszcze przed podpisaniem umowy. Jedynie wybór sprawdzonej firmy pożyczkowej, poprzedzony rzetelną analizą domowego budżetu, uchroni Cię przed popadnięciem w spiralę długów i zapewni spokojny sen. Poznaj 5 kroków, które pozwolą ci spłacić pożyczkę i spać spokojnie!

Zaplanuj swój budżet

Zanim wybierzesz pożyczkodawcę oraz podpiszesz umowę, przeanalizuj swoją sytuację finansową. Do tego potrzebne Ci będą informacje odnośnie miesięcznego budżetu, którym dysponujesz.
Przede wszystkim skup się na swoich zarobkach, najlepiej w kwocie netto. Możesz posłużyć się wysokością wypłaty z poprzedniego miesiąca, uznając ją za swoją podstawę. Nie wliczaj do dochodu premii czy potencjalnych zleceń, których nie jesteś pewien. Lepiej założyć niższe, ale pewne dochody, niż nieprawidłowo zawyżyć ich kwotę, ryzykując stabilność finansową.
Kiedy już wiesz, ile faktycznie zarabiasz miesięcznie, czas podliczyć wszystkie wydatki. Najważniejsze są te stałe, z których nie możesz zrezygnować (jak czynsz, opłaty mieszkaniowe, raty kredytów, koszty ubezpieczenia, koszty jedzenia czy transportu). Do kosztów stałych powinieneś doliczyć także jednorazowe, o których wiesz, że pojawią się w danym miesiącu (na przykład koszt wyprawki szkolnej czy przeglądu samochodu).
Od kwoty przychodów odejmij sumę wydatków stałych i jednorazowych. Jeżeli saldo jest dodatnie, to bardzo dobrze! Oznacza to, że w Twoim portfelu zostaje suma, którą możesz oszczędzić, zainwestować lub wydać na dodatkowe przyjemności. Jeżeli saldo jest ujemne, warto zastanowić się nad natychmiastowym ograniczeniem wydatków, aby uniknąć problemów z płynnością finansową.

Pożyczka szyta na miarę

Nawet przy idealnym planowaniu budżetu zdarzają się sytuację, kiedy nagle potrzebujesz dodatkowej gotówki. Jeżeli nie posiadasz oszczędności, z pomocą mogą Ci przyjść firmy pożyczkowe, takie jak ekredycik.pl. O tym, jak wybrać rzetelnego pożyczkodawcę pisaliśmy już na naszym blogu.
Zanim podpiszesz umowę, powinieneś dokładnie zapoznać się z jej warunkami i zastanowić się co jest dla Ciebie najistotniejsze. Porównanie kilku ofert na podstawie Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania (RRSO), która uwzględnia wszystkie koszty pożyczki, w tym prowizje i inne opłaty, to tylko jeden ze sposobów.
Posługując się tym wskaźnikiem pamiętaj, aby porównywać ze sobą pożyczki o takich samych parametrach (czyli o takim samym okresie kredytowania i kwocie). Tańsza pożyczka wzięta na krótszy okres może mieć wyższe RRSO, niż wyżej oprocentowana, ale rozłożona na dłuższy czas. Pamiętaj także o tym, by sprawdzić jakie jeszcze opłaty (na przykład za ubezpieczenie) wchodzą w skład całkowitego kosztu pożyczki. Dzięki temu dowiesz się, ile dokładnie będzie Cię kosztować Twoje zobowiązanie.

Niejednokrotnie istotniejsza od RRSO może okazać się dla Ciebie wysokość miesięcznej raty. Na podstawie wcześniejszej analizy przychodów i wydatków, zastanów się, jaka miesięczna kwota będzie dla Ciebie optymalna, tak aby wybrać pożyczkę, na którą Cię po prostu stać.
Najgorsze co możesz zrobić przy zaciągnięciu pożyczki, to na wstępie ustalić kwotę miesięcznej spłaty, która przekracza nasze możliwości finansowe. Pamiętaj – pożyczka powinna być skrojona na miarę Twoich możliwości.

Czas to pieniądz – spłacaj w terminie!

Zaciągając pożyczkę zobowiązujesz się do jej spłaty w określonym czasie, który precyzyjnie reguluje umowa. Pamiętaj, że kary za zwłokę bywają bardzo wysokie. Nawet jeżeli stać Cię na miesięczną ratę upewnij się, że termin jej spłaty w danym miesiącu nie wypada w weekend.
Dokonując przelewu przez Internet w dzień wolny od pracy ryzykujesz, że środki pojawią się na koncie pożyczkodawcy już po upływie terminu spłaty, za co zostaną Ci doliczone odsetki. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli spłacasz pożyczkę na Poczcie lub poprzez Agencję Opłat. Pieniądze mogą wówczas dotrzeć do firmy pożyczkowej nawet po 3 dniach roboczych, a za każdy dzień zwłoki zostaną Ci doliczone kolejne opłaty.
Warto również pamiętać, że jest możliwa spłata pożyczki przed terminem. Wówczas ponosisz jedynie koszty z okresu, w którym dysponowałeś pożyczoną kwotą.

Pożyczka Ekredycik

Nie zaciągaj pożyczki na spłatę poprzedniej!

Przed takim posunięciem przestrzegaliśmy już na naszym blogu. To najszybszy sposób, by popaść w spiralę długów. Staraj się uregulować jedno zobowiązanie przed zaciągnięciem kolejnego. Czasami lepiej pożyczyć pieniądze od znajomych, sprzedać komputer lub przejściowo obniżyć standard życia, by spłacić zadłużenie, niż borykać się z kolejną pożyczką.
Jeżeli jednak już znalazłeś się w takiej sytuacji, rozsądnym rozwiązaniem będzie konsolidacja chwilówek. Pozwoli na zsumowanie Twojego zadłużenia i rozłożenie go na możliwe do spłaty raty (patrz: Konsolidacja chwilówek online – jak wyjść z pętli długów?).

Pozostań w kontakcie z pożyczkodawcą

Jeśli mimo rzetelnej analizy i przystępnej wysokości raty obawiasz się, że mogą pojawić się problemy ze spłatą zadłużenia, przede wszystkim nie unikaj kontaktu z pożyczkodawcą. Pracownicy firmy pożyczkowej na pewno dołożą wszelkich możliwych starań, by wypracować sposób na wyjście z trudnej sytuacji. Lepiej poinformować o problemie wcześniej, niż pozostawić sprawy własnemu biegowi i narazić się na niepotrzebny stres.

Zaciągnięcie pożyczki to dobry sposób na pokonanie przejściowych trudności finansowych. Jeżeli podejdziesz do sprawy rozsądnie, na pewno będziesz w stanie spłacić pożyczkę w terminie i cieszyć się z dodatkowej gotówki.

Oceń wpis!

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Komentarz
Imię Email WWW

  • 29 maja 2017 o 16:17 GetMoney

    Bardzo ciekawe porady, ja jednak staram się unikać wszelkich pożyczek i kredytów. Czasami wolę nieco „przebiedować” ale później spać spokojnie i nie martwić się skąd wziąć na spłatę kredytu.

    Odpowiedz